Od 2000 roku tempo topnienia lodowców w Himalajach przyspieszyło dwukrotnie, co oznacza roczną utratę około 8 miliardów ton lodu. Naukowcy z Lamont-Doherty Earth Observatory oraz University of Utah swoje wnioski oparli na zdjęciach satelitarnych 650 lodowców himalajskich, które zespół naukowców dokładnie przeanalizował. Są to fotografie wykonane w ciągu ostatnich 40 lat, które niedawno zostały odtajnione. Sama analiza oparta była na trójwymiarowych modelach komputerowych.
Zgodnie z wynikami analizy naukowców, w latach 1975-2000 lodowce w tym regionie traciły około 25 centymetrów grubości rocznie. Od 2000 roku średnia jest zdecydowanie wyższa i sięga pół metra, a lodowce znikają i nie są zastępowane przez nowy lód czy też śnieg. W przypadku lodowców, które znajdują się na niższych wysokościach dochodzi do utraty nawet 5 metrów rocznie.
Zespół naukowców nie ma wątpliwości, że jest to efekt zmian klimatycznych, które powodowane są działalnością człowieka. Średnia temperatura w latach 2000-2016 była większa o jeden stopień Celsjusza niż w latach 1975-2000.
Sam temat topnienia himalajskich lodowców w debacie pojawia się od lat, jednak w 2010 roku Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu stwierdził, że ostrzeżenia o możliwości całkowitego zniknięcia lodowców do 2035 roku nie miały żadnego uzasadnienia naukowego. Może się to jednak zmienić z powodu wyników najnowszych badań, które pokazują, iż lodowce w Himalajach ulegają szybkiemu topnieniu.
Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.