Lokalizacja lądownika NASA na Marsie jest już znana

Dokładna lokalizacja lądownika InSight wystrzelonego przez NASA jest obecnie znana dzięki zdjęciom zarejestrowanym przez satelitę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

· 2 min read
Lokalizacja lądownika NASA na Marsie jest już znana

26 listopada bieżącego roku lądownik InSight wylądował na powierzchni Marsa. Dzięki satelicie Mars Reconnaissance Orbiter naukowcy amerykańskiej agencji kosmicznej znają dokładną lokalizację lądownika. Znajduje się on w Elysium Planitia - płaskiej równinie lawy na północ od marsjańskiego równika.

Mars Reconnaisance Orbiter (MRO) jest satelitą, który znajduje się na orbicie Czerwonej Planety od 2006 roku. 6 grudnia satelita MRO skanował powierzchnię Marsa w pobliżu miejsca lądowania. Dzięki zdjęciom wykonanym z wykorzystaniem HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), satelita pokazał, gdzie dokładnie znajduje się InSight. Naukowcy NASA dowiedzieli się również o położeniu odrzuconej tarczy oraz spadochronu.

Na zdjęciach można zauważyć, że niektóre obiekty mają kolor turkusowy. Nie jest to jednak ich rzeczywisty kolor, ponieważ światło odbite od powierzchni powoduje nasycenie koloru.

Źródło: NASA

Na blogu zespołu odpowiedzialnego za HiRISE można przeczytać:

Wygląda na to, że osłona termiczna ma ciemną stronę skierowaną w dół, ponieważ jest taka sama.

Czytając dalej wpis na blogu można się dowiedzieć, że lądownik przyciemnił powierzchnię unosząc pył marsjański:

Lądownik uniósł pył na sporym obszarze i przyciemnił powierzchnię, co widać na lądowiskach Phoenix oraz Curiosity. Jasna plama powiązana z lądownikiem jest najprawdopodobniej kolejnym odbiciem lustrzanym, są też dwa mniejsze, niebieskawe przedłużenia, którymi są matryce słoneczne, a także ich cienie.

Zespół dodaje, iż oparcie przymocowane do spadochronu może mieć jeszcze swoje własne odbicie lustrzane. Pasmo, które rozciąga się na południe daleko poza spadochronem jest najprawdopodobniej "wcześniej istniejącym diabelskim torem".

Źródło: NASA

Nie jest to pierwszy raz, kiedy HiRISE udało się przechwycić obrazy miejsca lądowania na Marsie. Aparatura już w 2008 roku uchwyciła lądowisko Phoenix, a następnie Curiosity w 2012 roku.

Źródło: NASA

Projekt InSight aktualnie znajduje się w fazie początkowej, co oznacza, że pracujący nad projektem naukowcy NASA ciągle testują oraz odpowiednio kalibrują wiele instrumentów nowoczesnej aparatury. Zdaniem NASA InSight wylądował w idealnym miejscu, gdzie będzie mógł zbierać dane z sejsmometru oraz badać warunki, które panują pod powierzchnią Marsa. NASA ma nadzieję, że pierwsze wyniki będą możliwe do dokładnego przeanalizowania za około 4-6 tygodni.


Bądź na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.