Ludzie o wysokich dochodach gromadzą gotówkę, mniej inwestują w akcje

Coraz więcej majętnych osób decyduje się na gromadzenie gotówki zamiast inwestycji w papiery wartościowe.


Ludzie o wysokich dochodach gromadzą gotówkę, mniej inwestują w akcje

Osoby HNWI, czyli dysponujący majątkiem o wartości minimum 1 miliona dolarów amerykańskich liczonych w płynnych środkach finansowych (gotówka, akcje, depozyty bankowe), coraz częściej unikają posiadania akcji oraz innych papierów wartościowych, np. obligacji. Według danych zawartych w opublikowanym raporcie Capgemini World Wealth w pierwszym kwartale 2019 roku osoby HNWI posiadały prawie 28% swoich portfeli w gotówce, co w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy było to 27,2%, pokazuje na skłonność do gromadzenia gotówki.

Klienci i klientki UBS, instytucji finansowej, która zajmuje się zarządzaniem majątkiem na całym świecie, dają bankowi zasoby gotówkowe wynoszące aktualnie 26%. Oznacza to wzrost z 25%, czyli stanu z początku bieżącego roku. W przypadku Credit Suisse mowa już o 29% w gotówce, co stanowi niewielki spadek z poziomu 30%.

Coraz więcej wskazuje na to, że niepewna sytuacja globalnej gospodarki oraz perspektyw dla papierów wartościowych sprawiają, iż klienci i klientki decydują się na gromadzenie gotówki zamiast inwestowania w papiery wartościowe. Na trend ten wpłynęła także wojna handlowa prowadzona przez Stany Zjednoczone i Chiny. Tutaj wpływ jest widoczny, jeżeli spojrzy się na to, że 37% inwestorów, którzy wzięli udział w kwartalnym badaniu UBS, stwierdziło, że posiadanie gotówki jest sposobem zabezpieczenia się w niespokojnych dla gospodarki światowej czasach. Więcej, bo 45% respondentów i respondentek uważa, iż dywersyfikacja portfela jest dobrym ruchem.

Dla tych, którzy zawodowo zajmują się zarządzaniem majątkiem osób HNWI, trend ten nie jest dobry, co można zrozumieć, gdyż jest to ich źródło zysku. Nie jest tajemnicą bowiem, że zarządzający majątkiem, w tym szczególnie banki szwajcarskie, takie jak np. Credit Suisse i UBS, zarabiają wtedy, kiedy ich klienci i klientki decydują się na inwestycje w aktywa alternatywne, private equity, a także nieruchomości lub zwyczajnie obracają akcjami, to wtedy menedżerowie zarabiają więcej pieniędzy.

Wielu zarządzających jest sfrustrowanych faktem, że klienci  i klientki uważają gotówkę za gwarant bezpieczeństwa.

Wiadomo jednak, że postrzeganie ryzyka jest kwestią przede wszystkim uzależnioną od emocji oraz poczucia komfortu. W końcu dla osób o wysokich dochodach, takich jakimi są m.in. osoby HNWI, nie jest problematyczne znalezienie miejsca, w którym zdeponowane zostały ich pieniądze, a także dokonanie szybkiej wypłaty ich środków finansowych, co nie jest gwarantowane w przypadku inwestycji w papiery wartościowe. Pomimo tego, że dla menedżerów zarządzających majątkiem nie jest to łatwe, to muszą oni uszanować decyzje swoich klientów i klientek.Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO