Luksemburg - pierwszy kraj na świecie z darmową komunikacją miejską

Luksemburg jako pierwsze państwo na świecie w sobotę, 29 lutego, wprowadziło w pełni darmową komunikację miejską. Czy oznacza to koniec z korkami i smogiem w tym kraju?

· 1 min read
Luksemburg - pierwszy kraj na świecie z darmową komunikacją miejską

Władze Luksemburga, jako pierwsze na świecie, zdecydowały się na zniesienie opłat za korzystanie z transportu miejskiego. Od 29 lutego 2020 roku przejazdy w całym kraju są bezpłatne. Zmiany zostały wprowadzone w celu zmniejszenia ogromnej ilości korków na drogach w miastach i poza nimi oraz ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W wielu miejscowościach w Luksemburgu transport publiczny był nieodpłatny, jednak to właśnie w sobotę ministerstwo transportu wprowadziło tę zasadę na terenie całego kraju. Według badań TNS Ilres z 2018 roku mieszkańcy tego państwa nie są zbyt chętni do korzystania z usług komunikacji miejskiej. Zaledwie 32% wszystkich podróżujących do pracy wybiera autobusy, tylko 19% decyduje się na pociąg. Dane potwierdzają, że aż 47% osób jeździ prywatnymi samochodami w celach zawodowych, a aż 71% wybiera ten środek transportu w celach turystycznych i urlopowych.

Miasto Luksemburg pomimo niezbyt dużej populacji (około 94 tysiące mieszkańców) jest bardzo zakorkowane. Dla aglomeracji, w której od kilku lat prowadzone są prace związane z budową torów jest to niezwykłym utrudnieniem w remontach i organizacji ruchu. Pierwsza linia tramwajowa została uruchomiona w 2017 roku, jednak tworzenie połączenia południowych terenów miasta z tymi na północy zajmie jeszcze dużo czasu.

Według wyliczeń rządu i ministerstwa transportu dzięki bezpłatnej komunikacji miejskiej aż 40% wszystkich gospodarstw domowych w państwie zaoszczędzi około 100 euro rocznie. Władze zapewniają, że roczne dochody z transportu publicznego w wysokości 41 milionów euro stanowią jedynie 8% budżetu państwa. Kwota ta zostanie pokryta przez Skarb Państwa. François Bausch, minister transportu spełniając swoją obietnicę złożoną już rok temu podkreśla, że systematyczne i regularne zmiany w transporcie korzystnie wpływają na jego funkcjonowanie oraz zachęcają obywateli do korzystania z komunikacji zbiorowej.


Źródło: https://www.theguardian.com/world/2020/feb/28/luxembourg-public-transport-free-nationwide-congestion