Mark Zuckerberg chce stworzyć "Sąd Najwyższy" Facebooka

Nowa rada nadzorcza nad treściami będzie podejmować wiążące decyzje dotyczące tego, co będzie dozwolone na Facebooku, nawet jeżeli sam Mark Zuckerberg nie będzie zgadzał się z jej decyzjami.

· 2 min read
Mark Zuckerberg chce stworzyć "Sąd Najwyższy" Facebooka

Mark Zuckerberg, współzałożyciel i dyrektor generalny Facebooka, ogłosił, że największy na świecie portal społecznościowy tworzy radę nadzorczą, która będzie uprawniona do podejmowania wiążacych decyzji dotyczących tego, które konta będą zablokowane w serwisie. Decyzja ta zapadła niedługo po tym, jak Facebook usunął konta ekstremistów i skrajnej prawicy, w tym Alexa Jonesa, Louisa Farrakhana, czy też Milo Yiannopoulosa.

Nowa rada będzie pełnić funkcję "Sądu Najwyższego" Facebooka, o którym współzałożyciel Facebooka wspomniał pierwszy raz w 2018 roku. Jeżeli kogoś konto zostanie zablokowane na platformie społecznościowej, to będzie mógł odwołać się od decyzji do rady ds. treści, która finalnie zdecyduje, czy dane konto lub opublikowane treści będą mogły pozostać nadal w serwisie Facebook.

Podczas e-konferencji z dziennikarzami i dziennikarkami Mark Zuckerberg wyjaśnił, że chce, aby w Facebooku funkcjonowała niezależna rada, której decyzje będą wiążące nawet wtedy, kiedy zarząd Facebooka nie będzie się zgadzał z decyzjami.

Wiemy, że nasze systemy mogą być nieprzejrzyste. Ludzie powinni mieć sposób na pociągnięcie nas do odpowiedzialności i upewnienie się, że egzekwujemy nasze standardy w sposób uczciwy. Ta niezależna rada nadzorcza zapozna się ze zgłoszeniami, a podejmowane przez nią decyzje będą wiążące. Oznacza to, że nawet jeśli nasze zespołu, a nawet jeśli ja nie zgodzę się z decyzjami, nie będziemy w stanie ich unieważnić — powiedział w trakcie e-konferencji Zuckerberg.

Informacja na temat powołania rady, o której mowa, nie zawiera jednak harmonogramu, który informowałby o tym, kiedy takowa rada powstałaby. Podobnie nie wiadomo kto będzie w niej zasiadał. Niektórzy uważają, że ruch Facebooka ma na celu odcięcie się od odpowiedzialności związanej z podejmowaniem decyzji dotyczących tego, czy dane treści polityczne mogą pozostać na platformie, czy też nie.

Dane dotyczące przywróconych treści przez Facebooka. Źródło: Facebook

Nie wiadomo też, w jaki sposób rada będąca "Sądem Najwyższym" Facebooka będzie działać, na jakiej zasadzie będzie podejmować decyzje. Facebook jednak ogłosił 1 kwietnia bieżącego roku, że propozycje będą dostępne dla opinii publicznej wraz ze stosownymi informacjami.

Warto dodać, że Facebook 23 maja 2019 roku opublikował kolejną aktualizację praktyk związanych z moderowaniem treści. Aktualizacja ta zawiera nową sekcję, która dotyczy kwestii odwoławczych. Dane Facebooka pokazują też, że duże ilości treści usuniętych przez moderatorów i moderatorki jest przywracanych. Można przypuszczać więc, że rada odpowiedzialna za rozpatrywanie kwestii tego, jakie treści będą mogły pozostać na Facebooku, a które nie, będzie zajmować się jedynie przypadkami o dużym znaczeniu.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO