Mark Zuckerberg zdławił rewoltę akcjonariuszy Facebooka

30 maja akcjonariusze i akcjonariuszki Facebooka przeprowadzili nieudaną próbę pozbawienia Marka Zuckerberga fotelu prezesa oraz ograniczenia jego władzy w firmie.

· 2 min read
Mark Zuckerberg zdławił rewoltę akcjonariuszy Facebooka

W poniedziałkowym zgłoszeniu do SEC firma Facebook ujawniła, w jaki sposób inwestorzy głosowali nad różnymi propozycjami w trakcie dorocznego posiedzenia akcjonariuszy i akcjonariuszek, które odbyło się w zeszłym tygodniu. Wyniki głosowań udowadniają negatywne nastroje wśród inwestorów zewnętrznych oraz ich bezsilność wobec Marka Zuckerberga.

Analizy wyników dokonała organizacja OpenMic, która współpracuje z akcjonariuszami i akcjonariuszkami nad poprawą ładu korporacyjnego w największego amerykańskich przedsiębiorstwach. W dokumencie, który firma Marka Zuckerberga przesłała do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, widać, że niezależni inwestorzy poparli dwie propozycje osłabienia władzy Marka Zuckerberga w spółce.

Około 68 procent inwestorów, którzy nie pełnią żadnych funkcji w zarządzie i radzie dyrektorów, postanowiło podjąć się próby pozbawienia Marka Zuckerberga fotelu prezesa, aby na jego miejsce wprowadzić osobę niezależną od współzałożyciela Facebooka. Już sam fakt, iż głosowało za tym 68 procent pokazuje, że nastąpił znaczący wzrost akcjonariuszy i akcjonariuszek niechętnych Zuckerbergowi, gdyż w zeszłym roku głosowało 51 procent upoważnionych do tego.

Wszystkie propozycje inwestorów zewnętrznych zostały odrzucone dzięki akcjom klasy B, które są w rękach Marka Zuckerberga oraz pozostałych osób w kierownictwie Facebooka.

Inwestorzy są wściekli na Zuckerberga z powodu tego, jak potraktował on serię skandali związanych z Facebookiem, w tym skandal związany z oskarżeniami o ingerencję na wybory w 2016 roku z wykorzystaniem serwisu społecznościowego. Facebook spotkał się też z krytyką naruszenia prywatnych danych, kiedy te trafiły w ręce analityków Cambridge Analytica.

Akcjonariusze i akcjonariuszki uważają, że firma mogłaby skorzystać na fakcie sprawowania funkcji prezesa przez niezależną osobę, która byłaby odpowiedzialna za samego Marka Zuckerberga, jak i za cały zarząd firmy.

Około 83,2 procent udziałowców spółki poparło także propozycję zlikwidowania struktury dwuzakładowej akcji Facebooka. Obecnie sytuacja wygląda tak, że akcje klasy A mają jeden głos na akcję, zaś akcje klasy B mają 10 głosów na akcję. Problem ten nabiera znaczenia, ponieważ to kierownictwo Facebooka, w tym Zuckerberg, kontrolują akcje klasy B.

Mark Zuckerberg jest właścicielem 75 procent akcji klasy B, co oznacza, że ma on już około 60 procent głosów podczas głosowań. To właśnie on oraz jego koledzy i koleżanki z kierownictwa odrzucili propozycję powołania niezależnego prezesa oraz likwidacji struktury akcyjnej dopuszczającej istnienie uprzywilejowanych akcji klasy B. Oznacza to, że bunt inwestorów, który był widoczny w trakcie głosowania, został zdławiony przez Zuckerberga oraz kierownictwo firmy.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO