Marsz Równości w Gnieźnie pozostawiony na pastwę sądu

Marsze Równości od zawsze wzbudzały skrajne emocje, jedni je kochają, a inni nienawidzą. Mimo to w demokratycznym państwie każdy ma prawo manifestować swoje przekonania, w tym środowiska LGBT. Prezydent Gniezna, Tomasz Budasz, ma nieco inne zdanie.

Marsz Równości w Gnieźnie pozostawiony na pastwę sądu

13 kwietnia 2019 roku o godzinie 14:00 miał wystartować pierwszy w historii Marsz Równości w Gnieźnie, jednak Prezydent miasta zakazał go. Zakazał również 16 kontrmanifestacji organizowanych przez radykalną prawicę, środowiska faszystowskie czy kibolskie.

Raz jeszcze pragnę to podkreślić, jako Prezydent Miasta Gniezna wydałem decyzje zakazujące każdego z 18 zgromadzeń. Szanuję prawa każdej grupy społecznej do manifestowania swoich poglądów, niemniej bezpieczeństwo i spokój mieszkańców Gniezna są dla mnie najważniejsze. Podkreślam, że zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno uczestników tych zgromadzeń, jak i osób postronnych, jest jedynym i wyłącznym powodem moich decyzji poinformował Tomasz Budasz, Prezydent Gniezna.

Mimo zapewnień Prezydenta o tym, że zakazuje marszu tylko z powodu “zagrożenia” zdrowia i życia jego uczestników, wiele osób uważa, że jest to działanie na polu ideowym. Warto wspomnieć, że nie jest to pierwszy polityk mający konotacje z PO, który zakazał marszu równości. Marszu zakazali wcześniej Ryszard Grobelny w 2005 roku oraz Krzysztof Żuk w roku 2018.

Organizatorzy marszu nie czekali długo z odpowiedzią:

Jesteśmy grupą nieformalną, która od pół roku tworzy dla Was po godzinach wydarzenie pokazujące, że zależy nam na społeczeństwie równych szans, różnorodnym i solidarnym. Nie pozwolimy aby jeden urzędnik, który postanowił rzucać nam kłody pod nogi, zaprzepaścił naszą pracę i pieniądze, w tym te, które otrzymaliśmy od Was w ramach zbiórki internetowej. Dlatego wciąż mamy nadzieję, że solidarnie 13 kwietnia o godz. 14.00 staniemy wszyscy na gnieźnieńskim rynku w historycznym, I Marszu Równości w Gnieźnie.

Sytuacją zainteresowała się nawet Bruksela.

Natomiast dnia 10.04 o 12.30 w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, odbyła się rozprawa ws. zakazu Marszu Równości. Decyzja sądu zostanie ogłoszona o godzinie 8:00 dnia 11.04. Jest to strasznie napięta sytuacja, gdyż data marszu jest coraz bliżej.

Oliwy do ognia dolewa Fundacja Pro Prawo do Życia, która krąży po Gnieźnie z homofobiczną antyreklamą na przyczepie.

Gniezno jest teraz w centrum zainteresowania nie tylko Polski, ale i Europy. Nie wiadomo jak sprawa się rozwiąże, mieszkańcy Gniezna są podzieleni, wszyscy czekają na decyzję sądu.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO


Share Tweet Send
0 Komentarze
Loading...