Matury planowane od 8 do 26 czerwca, podobnie z egzaminami 8-klasisty

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła, że placówki edukacyjne zostaną zamknięte na pewno do 24 maja. Rekrutacja na uczelnie wyższe zostanie wydłużona, tak aby tegoroczni maturzyści mieli możliwość w niej uczestniczenia.

· 1 min read
Matury planowane od 8 do 26 czerwca, podobnie z egzaminami 8-klasisty

Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski podziękował Polakom za pozostanie w domach, jak stwierdził w okresie Wielkanocy nie zaobserwowano wzrostu zakażeń i dlatego rząd postanowił zdjąć ograniczenia m.in. te związane ze spacerami po lasach. Szumowski podkreślił, że najważniejsze teraz to zachowywanie odpowiednich odległości i używanie maseczek. Zapowiedział, że w czasie egzaminów maturalnych i 8-klasisty zasady te ze wzmożoną dokładnością będą przestrzegane.

ZNP proponowało odwołanie egzaminu 8-klasisty i konkurs świadectw, ale pomysł ten nie znalazł uznania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dariusz Piontkowski zauważył, że egzaminy zewnętrzne są obiektywniejsze. Ponadto rektorzy uczelni wyższych wydali oświadczenia, że tylko matury mogą być sprawiedliwe i oddać statystyki. Minister Szkolnictwa Wyższego zapewnił, że jeśli Polacy będą przestrzegać narzuconych obostrzeń to rok akademicki będzie mógł rozpocząć się planowo w październiku, mimo wydłużonej rekrutacji.

Minister Edukacji zaznaczył, że ich decyzje co do daty powrotu uczniów do szkół i studentów na uczelnie, opierają się na opiniach Ministerstwa Zdrowia, które na dzień dzisiejszy powrót ten wykluczają.

Szumowski: "Nie można stwierdzić czy w jesiennym sezonie wzrośnie zachorowalność na koronawirusa, ale jest pewność że pojawią się zachorowania na grypę, co wiązać się może także z zachorowalnością na COVID-19. Jeśli chodzi o otwarcie salonów fryzjerskich, kosmetycznych i galerii informacje pojawią się w przyszłym tygodniu"

Kolejne rozporządzenia w kwestii szkolnictwa poznamy około 24 maja.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO