McDonald's stracił prawa do Big Mac'a

Big Mac, tak samo jak i McDonald's, jest znany praktycznie na całym świecie. Jednak czy tak dalej pozostanie?

· 1 min read
McDonald's stracił prawa do Big Mac'a

Amerykańska korporacja utraciła niedawno patent na używanie nazwy Big Mac na terenie Unii Europejskiej. Wszystko przez irlandzką sieć Supermac’s. Właściciel firmy, Pat McDonagh, powiadomił Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, który postanowił przyjrzeć się sprawie. Cała batalia prawna trwała prawie dwa lata i zakończyła się klęską dla amerykanów.

Zdaniem urzędników zaniechanie korzystania z prawa ochronnego na znak towarowy w stosunku do większości zarejestrowanych produktów powoduje jego wygaśnięcie w całości. McDonald’s używał nazwy Bic Mac wyłącznie do określenia jednej kanapki spośród wielu towarów i usług. Decyzja zatem nie mogła być inna. Można więc powiedzieć, że prawnicy i menadżerowie tego wielkiego koncernu popełnili istotny błąd, albowiem poprzez dokonanie zbyt szerokiej kategoryzacji i późniejsze zaniechania doprowadzili do wygaśnięcia prawa.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO