Melinda Gates przekazała 1 mld dolarów na rzecz równości płci

Melinda Gates, współzałożycielka Bill & Melinda Gates Foundation, przekazała 1 miliard dolarów na rzecz walki o równe prawa kobiet i mężczyzn.


Melinda Gates przekazała 1 mld dolarów na rzecz równości płci

Melinda Gates, która jest współzałożycielką filantropijnej organizacji Bill & Melinda Gates Foundation, poinformowała o tym, że zamierza działać na rzecz równości płci w różnych dziedzinach życia, zarówno społecznego, jak i gospodarczego.

Gates napisała na łamach The Times:

W 2018 roku było więcej mężczyzn o imieniu James prowadzących firmy z listy Fortune 500 niż kobiet. W tym roku tylko jeden CEO na liście 500 jest kobietą koloru. Kobiety stanowią 51 procent populacji [Stanów Zjednoczonych], jednak zajmują tylko 24 procent miejsc w Kongresie.

Filantropka dodała, że jej reakcja na wyżej wymienione fakty "jest skomplikowaną mieszanką oburzenia i optymizmu", a także, że Stany Zjednoczone są krajem, w którym kobiety są powstrzymywane od obejmowania wyższych stanowisk oraz blokowane.

W dalszej części Gates nawiązała do ruchu #MeToo oraz związanych z nim marszów i manifestacji, których fala przeszła przez USA, co związane było z mobilizacją milionów kobiet. Po czym stwierdziła, iż potrzebne są konkretne działania, które będą podejmowane teraz, a nie później.

Oto, co sprawia, że nie śpię w nocy: wyobrażam sobie, że pewnego ranka budzę się i stwierdzam, że kraje się zmienił. Że media przestały informować o nierównościach systemowych. Ta różnorodność pozostaje czymś, o czym mówią firmy, zamiast ustalać priorytety. Że cała ta energia i uwaga doprowadziły do chwilowego wzrostu zamiast radykalnej zmiany — czytamy dalej.

Melinda Gates uważa, że zbyt wiele kobiet i mężczyzn pracowało ciężko, aby prowadzić społeczeństwo w stronę równości płci. Jednak mimo to nadal nie zostały wykorzystane inne rozwiązania. To właśnie z tego powodu Gates postanowiła, że w ciągu 10 lat przeznaczy 1 miliard dolarów amerykańskich w celu wzmocnienia siły i wpływów kobiet w Stanach Zjednoczonych.

Chcę, aby więcej kobiet mogło podejmować decyzje, kontrolować zasoby oraz kształtować politykę i perspektywy. Uważam, iż warto inwestować w potencjał kobiet, a także w ludzi i organizacje działające na rzecz poprawy życia kobiet.

Działania na rzecz równości płci, zdaniem Melindy Gates, nie są wystarczająco dofinansowane, podobnie jak organizacje, o czym filantropka pisze tak:

Dane z Candid's Foundation Directory Online wskazują, że prywatni darczyńcy przeznaczają 9,27 dolara na szkolnictwo wyższe i 4,85 dolara na sztukę na każdy 1 dolar, który przekazują na rzecz kobiet. Co więcej, 90 centów każdego dawcy dolara wydanego na kobiety przeznaczane jest na zdrowie reprodukcyjne. Tak samo jak zdrowie reprodukcyjne, musimy również finansować inne niezaspokojone potrzeby.

W związku z tym Pivotal Ventures, firma Melindy Gates, zapewni finansowanie nowym i obecnym partnerom charakteryzującym się działaniami na rzecz wzmacniania siły kobiet oraz ich wpływów.

Melinda Gates przedstawiła też trzy priorytety, na których się skupi, o których pisze następująco:

Po pierwsze, usunięcie barier w awansie zawodowym kobiet. Mimo że większość kobiet pracuje obecnie w pełnym wymiarze godzin (lub więcej), nadal mamy większość obowiązków opiekuńczych; mamy do czynienia z wszechobecnym molestowaniem seksualnym oraz dyskryminacją; jesteśmy otoczone stronniczymi i stereotypowymi reprezentacjami, które utrwalają szkodliwe normy płci. Od przedsiębiorców inkubujących rynkowe rozwiązania opiekuńcze po grupy opowiadające się za lepszą polityką i ochroną kobiet w pracy, ludzie zajmujący się tymi zagadnieniami potrzebują wsparcia, aby dostarczyć przełomowe rozwiązania na dużą skalę.

Po drugie, kobiety w szybko śledzących sektorach o dużym wpływie na nasze społeczeństwo - takich jak technologia, media i urzędy publiczne. Powodem, dla którego tradycyjne drogi do tych branż są najlepsze dla mężczyzn, jest to, że celowo lub nie, zostały one zaprojektowane w ten sposób. Musimy stworzyć nowe ścieżki do tych branż, aby otworzyły więcej punktów wejścia dla kobiet ze wszystkich środowisk.

Po trzecie, mobilizowanie akcjonariuszy, konsumentów i pracowników w celu zwiększenia presji zewnętrznej na przedsiębiorstwa i organizacje potrzebujące reformy. Dane odgrywają istotną rolę w mobilizacji, ale nie ma ich jeszcze wystarczająco dużo, jeżeli chodzi o życie kobiet - a zwłaszcza kobiet kolorowych.

Gates jest zdania, że kwota 1 miliarda dolarów jest dużą sumą pieniędzy, jednak stanowi niewielkią część tego, co jest potrzebne. Dlatego wyraża swoją nadzieję, iż zobowiązanie finansowe będzie postrzegane jako "wotum zaufania dla ekspertów i rzeczników" zajmujących się kwestią równości płci, jak również zaproszenie dla innych, aby "przyłączali się do sprawy" i podejmowali własne zobowiązania.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO