MFW oskarżony o "lekkomyślne pożyczki" dla państw mających problemy z zadłużeniem

Międzynarodowy Fundusz Walutowy został oskarżony o złamanie własnych zasadach dotyczących udzielania pożyczek krajom, które najprawdopodobniej nie będą w stanie ich spłacić.


MFW oskarżony o "lekkomyślne pożyczki" dla państw mających problemy z zadłużeniem

Jubilee Debt Campaign uważa, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy swoimi działaniami doprowadził do udzielenia "lekkomyślnych pożyczek" państwom borykającym się z zadłużeniem. Ich zdaniem MFW zachęcał inne instytucje do tego samego udzielając pożyczek w wysokości 93 miliardów dolarów amerykańskich 18 krajom w trudnej sytuacji finansowej bez przygotowania strategii dotyczącej restrukturyzacji zadłużenia.

Organizacja JDC stwierdziła ponadto, iż Fundusz łamie własne zasady, udzielając wsparcia finansowego, a nie dbając o tym, aby zadłużenie było zrównoważone. Co więcej, Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyczynił się do otworzenia furtki dla nadużyć.

Już w minionym roku kwestia stabilności zadłużenia znalazła się w centrum uwagi po tym, jak Fundusz pożyczył Argentynie około 56 miliardów dolarów, pomimo że roczne spłaty zadłużenia przekroczyły limit MFW. Wówczas przedstawiciele Funduszu powiedzieli, iż Argentyna jest szczególnym przypadkiem.

MFW zachęca do udzielania pożyczek w 17 innych krajach: Afganistanie, Kamerunie, Angoli, RPA, Ekwadorze, Egipcie, Ghanie, Czadzie, Jordanii, Mauretanii, Pakistanie, Mongolii, na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej, Sierra Leone, Sri Lance, Tunezji, Ukrainie. Agencje kredytowe już kiedyć oceniły, iż pożyczki dla Egiptu, Pakistanu i Ekwadoru stanowią wysokie ryzyko.

JDC uważa, że MFW za każdym razem powinien wymagać restrukturyzacji zadłużenia zanim wyrazi zgodę na udzielenie pożyczki, gdyż ma politykę, by nie udzielać pożyczek, jeżeli zadłużenie państw nie jest zrównoważone.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO