Microsoft tworzy nowy system identyfikacji z wykorzystaniem blockchaina Bitcoina

Firma Microsoft tworzy nowy system identyfikacji tożsamości w świecie cyfrowym z wykorzystaniem blockchaina Bitcoina. To właśnie nakładka ION, zdaniem giganta z Redmond, ma zapewnić prywatność i bezpieczeństwo danych.

· 1 min read
Microsoft tworzy nowy system identyfikacji z wykorzystaniem blockchaina Bitcoina

Microsoft już od ponad roku zajmuje się pracami badawczymi nad różnymi sieciami technologii rejestrów rozproszonych (DLT) oraz blockchain, aby zbudować system identyfikacji tożsamości. Ostatecznie firma zdecydowała się na blockchain Bitcoina, który od 10 lat jest niezawodny.

System Microsoftu ma być w pełni zdecentralizowany oraz niezarządzany przez jakąkolwiek organizację, grupę czy też konsorcjum biznesowe. To właśnie z tego powodu podjęto decyzję o użyciu technologii łańcucha bloków Bitcoina. Zespół techniczny Microsoftu jak widać doszedł do wniosku, iż to właśnie system Bitcoina jest tym, na którym można oprzeć zdecentralizowaną sieć identyfikacji tożsamości cyfrowej, w której kontrola nad danymi leżałaby w rękach użytkownika, a nie stron trzecich.

Dzisiaj ogłaszamy wczesny podgląd opartej na Sidetree sieci DID, zwanej ION (Identity Overlay Network), która działa na blockchainie Bitcoina. Podstawę sieci stanowią nowe, otwarte standardy, które udało nam się opracować z naszymi partnerami ze Zdecentralizowanej Fundacji Tożsamości poinformował Alex Simons, wiceprezes Microsoft ds. zarządzania programami w dziale ID.

ION jest siecią publiczną, zdecentralizowaną i w pełni dostępną dla każdej osoby. W zasadzie jest to jednak warstwa, która została opisana następująco:

ION jest publiczną, niewymagającą uprawnień siecią zdecentralizowanych identyfikatorów (DID), która wdraża blockchainowo-agnostyczny protokół Sidetree na Bitcoinie (jako “warstwę 2”, nakładkę) do obsługi DID/DPKI w skali.

Nowy system identyfikacji tożsamości ma być zintegrowany z codziennym życiem w sposób prosty oraz transparentny. ION, według Microsoftu, będzie towarzyszył każdemu z nas na każdym etapie poruszania się w świecie cyfrowym.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Zapraszamy na nasz profil na Patronite.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO