Microsoft zaprezentował Windows 10X, system dla urządzeń nowej generacji

Firma Microsoft zaprezentowała najnowszy system operacyjny dla urządzeń nowej generacji. Jest nim Windows 10X.


Microsoft zaprezentował Windows 10X, system dla urządzeń nowej generacji

Podczas specjalnej konferencji Microsoftu w Nowym Jorku zaprezentowany został Windows 10X wraz z nowymi urządzeniami Surface. Nowy system operacyjny giganta z Redmond został stworzony z myślą o urządzeniach mających dopiero pojawić się na rynku, które miałyby m.in. dwa lub więcej ekranów i byłyby składane.

System ma pozwolić pracować komfortowo na nowych urządzeniach tego typu. Wiadomo też, że Windows 10X zapewni pełną zgodność z programami Win32, a więc klasycznymi aplikacjami tworzonymi dla starszych systemów Microsoftu. Jedynym wymogiem, aby mogły zostać uruchomione, będzie podpisanie ich cyfrowo. Aplikacje te byłyby uruchamiane w tzw. 'kontenerach', a więc w odizolowanej od reszty systemu operacyjnego warstwie, aby zapewnić większy poziom bezpieczeństwa i stabilności.

Co więcej, na potrzeby nowego systemu zaprojektowane zostało nowe menu Start, w ten sposób, by umożliwić użytkownikowi szybszy dostęp do tych plików i aplikacji, których używał wcześniej. Sam Windows 10X z wyglądu bardziej przypomina to, co dobrze jest znane z urządzeń mobilnych, takich jak tablety i smartfony, niż z komputerów z systemem Windows 10.

Nowe urządzenia, które będą dostarczane wraz z Windows 10X, trafią na rynek w 2020 roku. Mowa tutaj m.in. o Surface Neo, który w trakcie konferencji służył do zaprezentowania systemu operacyjnego dla urządzeń nowej generacji.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO