Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie otwarta dla biznesu

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest kosztownym przedsięwzięciem, które dla Stanów Zjednoczonych oznacza miliardowe wydatki. Dlatego NASA postanowiła otworzyć stację na sektor prywatny.

· 1 min read
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie otwarta dla biznesu

Miliardy dolarów amerykańskich są rocznie wydawane na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), na temat której losów już kiedyś dyskutowano. NASA postanowiła, że stacja kosmiczna zostanie częściowo udostępniona sektorowi prywatnemu poprzez dołączenie kolejnych modułów oraz habitatów, które zostaną udostępnione do wykorzystania przez firmy.

Zgodnie z nową dyrektywą Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, sektor komercyjny będzie mógł wykupić miejsce oraz czas na ISS. Oznacza to, że przedsiębiorstwa będą mogły produkować i testować własne produkty, a także prowadzić działania marketingowe. Dodatkowo firmy będą mogły się również kontaktować z przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronautami i astronautkami.

Co więcej, prywatne przedsiębiorstwa będą mogły wysyłać własnych ludzi na pokład stacji kosmicznej, jednak wtedy firmy będą sie musiały liczyć z wysokimi kosztami. Nawet jednodniowy pobyt jednej osoby będzie drogi.

Przykładowy cennik jest podany poniżej.

Źródło: NASA

Dodatkowo NASA jest w trakcie rozmów z konkretnymi partnerami, których efektem ma być zezwolenie na odpowiednie rozbudowanie stacji kosmicznej. Agencja wezwała też do współpracy prywatny sektor kosmiczny, który miałby dostarczyć nowatorskie pomysły na habitaty dla ludzi oraz dodatkowe moduły.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO