Mike Novogratz uważa, że kryptowaluta Facebooka nie zagrozi Bitcoinowi

Mike Novogratz, szef funduszu Galaxy Digital, nie zgadza się z przypuszczeniem mówiącym o tym, że GlobalCoin, planowana kryptowaluta Facebooka, będzie konkurencją dla Bitcoina.

· 2 min read
Mike Novogratz uważa, że kryptowaluta Facebooka nie zagrozi Bitcoinowi

W trakcie wywiadu udzielonego dla CNBC, Mike Novogratz, dyrektor generalny Galaxy Digital oraz kryptowalutowy inwestor, postanowił skomentować sytuację rynku kryptowalut. Powiedział, że zima na rynku kryptowalut ostatecznie się skończyła, zaś GlobalCoin Facebooka nie będzie jakąkolwiek konkurencją dla Bitcoina (BTC), najstarszej kryptowaluty. Novogratz podkreślił, że każdy ma możliwość stworzenia "własnej" wersji Bitcoina, jednak dotychczas tylko Bitcoin jest nośnikiem wartości. BTC został porównany ze złotem.

Z pewnością jest to trudne, gdyż istnieje wyłącznie jeden nośnik wartości tego typu. Jest nim złoto. Ciężko, aby coś mogło być wartościowe, tylko dlatego, że jest coś warte. Prawie wszystko inne się od tego odróżnia. Przykładowo, udziały Ubera mają okresloną wartość, ponieważ ludzie korzystają z usługi. To zaś, co zrobił Bitcoin, jest niezwykłe powiedział Mike Novogratz, dyrektor generalny Galaxy Digital.

Inwestor przedstawił także swoje argumenty podczas wywiadu, które przemawiają za tym, iż nowa kryptowaluta, która prawdopodobnie będzie stablecoinem powiązanym z wartością dolara amerykańskiego lub lokalną walutą danego kraju, nie będzie stanowić zagrożenia dla dominującej pozycji Bitcoina. GlobalCoin, jak argumentował Novogratz, będzie oparty na prywatnym, scentralizowanym łańcuhu bloków (blockchainie), który będzie zarządzany i w pełni kontrolowany przez jedną firmę. W związku z tym nie może być on uznawany jako bezpośrednia konkurencja dla Bitcoina oraz innych kryptowalut, które opierają się na modelu P2P (peer-to-peer). Szef Galaxy Digital dodał jednak, iż dla Facebooka nowa kryptowaluta będzie ważna, podobnie dla całego ekosystemu technologii blockchain i rynku cyfrowych aktywów.

Kryptowaluty staną się częścią przyszłości Facebooka. Jednak ten coin będzie stablecoinem i będzie używany do płatności. Z drugiej strony, Bitcoin nie będzie walutą używaną do płatności, gdyż będzie nośnikiem wartości, takim jak złoto. Jeżeli uważasz, że Bitcoin będzie nośnikiem wartości, to wszystko pozostałe kryptowaluty będą musiały znaleźć swoje własne przeznaczenie dodał Mike Novogratz.

Facebook na drodze ku własnej kryptowalucie założył nową spółkę w Szwajcarii


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO