Ministerstwo Finansów pracuje nad "testem przedsiębiorcy"

Ministerstwo Finansów jest w trakcie prac nad zmianami w regulacjach prawnych dotyczących podatku liniowego, aby wprowadzić "test przedsiębiorcy".

· 1 min read
Ministerstwo Finansów pracuje nad "testem przedsiębiorcy"

Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad wprowadzeniem w życie nowych regulacji prawnych dotyczących podatku liniowego. Celem zmian jest wprowadzenie "testu przedsiębiorcy", który zdaniem resortu finansów miałby pozwolić podmioty gospodarcze wystawiające tylko jedną fakturę w ciągu miesiąca, tym samym płacąc niższe podatki.

Zmiany w przepisach prawnych mają dotyczyć firm jednoosobowych wystawiających m.in. jedną fakturę miesięcznie na rzecz tego samego podmiotu na rynku. Resort Teresy Czerwińskiej uważa, że osoby takie, które mają jednocześnie zakaz prowadzenia działalności w zakresie wykonywania zleceń dla konkurencji, prowadzą działalność gospodarczą, która jest fikcyjna. Osoby takie płacą wówczas 19 procent podatku liniowego, a nie stawki 18 lub 32 procent, a także korzystają z możliwości płacenia obniżonych składek ubezpieczeniowych.

Istnieje możliwość, że w momencie wprowadzenia konkretnego kryterium dotyczącego prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzenie działalności nie będzie już tak elastyczne, a sam resort finansów dodaje, że praca powinna być opodatkowana zawsze w ten sam sposób.

Jak wiadomo, osoby prowadzące działalność gospodarczą, zarówno jako spółki bez osobowości prawnej, jak i działalność prowadzona na własne nazwisko, mają prawo wyboru różnych form opodatkowania, w tym możliwość płacenia podatku liniowego. Jednak nie każda osoba może skorzystać z prawa tego podatku. Przede wszystkim podatku liniowego wynoszącego 19 procent nie mogą wybrać osoby, które sprzedają towar lub dostarczają usługę byłym pracodawcom. Dotyczy to czynności, które osoby prowadzące własną działalność gospodarczą już wcześniej świadczyły w ramach umowy o pracę.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO