Mówią stop łamaniu praw ucznia. Młodzieżowe Rady tworzą koalicję

Problem nagminnego łamania praw ucznia dostrzegają chyba prawie wszyscy. Prawie - bo dostrzec go nie chce Ministerstwo Edukacji Narodowej. Tymczasem w polskich szkołach uczniowie codziennie spotykają się z sytuacjami, które miejsca mieć nie powinny.


Mówią stop łamaniu praw ucznia. Młodzieżowe Rady tworzą koalicję

Przeciwdziałanie łamaniu praw uczniów w szkołach nie jest łatwe. Mamy Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, różnych rządowych Pełnomocników, pojawiają się głosy o konieczności powołania Rzecznika Praw Przyrody, swoich rzeczników mają konsumenci, przedsiębiorcy - brak tylko specjalnej instytucji dedykowanej uczniom.

To chyba paradoks, że państwo nie zadbało o ochronę praw uczniów - czyli tych, którzy z dochodzeniem swoich praw mają niełatwo. Uczniowie boją zgłaszać się nieprawidłowości, bo obawiają się reakcji nauczycieli, rodzice - nie chcą robić w szkole zamieszania, więc też często problem zostawiają nierozwiązany.

Wobec tego niezwykle istotne jest, aby pojawiały się oddolne działania podejmowane w zakresie ochrony praw ucznia. Szczególną rolę w tych działaniach powinny widzieć dla siebie młodzieżowe rady. To one są głosem młodzieży, w tym głosem uczniów, którzy ich do rad wybrali - dlatego powinny sobie, jako jeden ze swych celów, stawiać działania w zakresie praw ucznia.

Młodzieżowa Rada Miejska w Wadowicach oraz Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna 1 marca 2019 utworzyły Koalicję Młodzieżowych Rad na Rzecz Praw Ucznia. Koalicja ma być nieformalnym forum współpracy na rzecz praw ucznia. Jej zadaniem będzie dążenie do upowszechniania wiedzy o prawach ucznia. Członkowie Koalicji opowiadają się za szeroką debatą publiczną na temat praw ucznia.

📣 Niezmiernie miło nam ogłosić, że z dniem 1 marca oficjalnie zostaje utworzona Koalicja Młodzieżowych Rad na Rzecz Praw...

Gepostet von Młodzieżowa Rada Miejska w Wadowicach am Donnerstag, 28. Februar 2019

Członkami Koalicji mogą zostać młodzieżowe rady województw, powiatów,
miast, gmin, dzielnic i innych jednostek samorządu terytorialnego oraz młodzieżowe
rady działające przy organach administracji publicznej.

Ponadto fundacje, stowarzyszenia, samorządy uczniowskie, samorządy studenckie, koła studentów oraz organizacje nieformalne, którym bliskie są cele i ideały Koalicji, mogą otrzymać status Ambasadora Koalicji.

Założyciele Koalicji zachęcają do zgłaszania młodzieżowych rad do udziału w Koalicji.

Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z Młodzieżową Radą Miejską w Wadowicach: mrm@wadowice.pl.

Strona Koalicji Młodzieżowych Rad na Rzecz Praw Ucznia


Jesteśmy głosem tych, których prawa są łamane. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Uważasz, że misją mediów jest informowanie opinii publicznej, czyli  również Ciebie, o tym, jak łamane są podstawowe prawa człowieka i  swobody obywatelskie? Wesprzyj niezależne dziennikarstwo, które rzuca  światło na to, co jest ukrywane przed opinią publiczną.

CHCĘ WESPRZEĆ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO