Mozilla nominowana do tytułu Internetowego Złoczyńcy 2019 przez brytyjskich dostawców usług

Mozilla znalazła się wśród nominowanych do tytułu Internetowego Złoczyńcy 2019 przez brytyjskich dostawców usług internetowych zrzeszonych w ISPA. Powód? Ochrona prywatności użytkowników.

· 2 min read
Mozilla nominowana do tytułu Internetowego Złoczyńcy 2019 przez brytyjskich dostawców usług

Mozilla od lat pracuje nad swoim wizerunkiem, który dzisiaj jest niezwykle ważny. Organizacja, jak i jej sztandarowy projekt przeglądarki internetowej Firefox, są kojarzone z ochroną prywatności użytkowników, ideami ruchu wolnego i otwartego oprogramowania, a także otwartej sieci.

Decyzja brytyjskiego Internet Services Providers' Association, stowarzyszenia brytyjskich dostawców usług internetowych, jest zaskakująca. ISPA co roku bowiem nagradza osoby i organizacje, które w jej opinii przyczyniły się Internetowi, jednocześnie przyznając statuetki dla tych, którzy szkodzą Internetowi. Mozilla została zaliczona przez organizację do grupy internetowych szkodników z powodu należytej ochrony prywatności użytkowników przeglądarki.

Mozilla została nominowana przez ISPA "za propozycję dostarczenia DoH w ten sposób, aby ominąć brytyjskie regulacje odnośnie filtrowania i kontroli rodzicielskiej, podkopując standardy bezpieczeństwa internetowego Wielkiej Brytanii".

DoH, czyli DNS-over-HTTPS, jest protokołem służącym do nawiązywania połączenia z serwerami DNS poprzez szyfrowany HTTP. Mozilla odnosi sukcesy na polu implementacji DoH w przeglądarce Firefox już od kilku miesięcy.

DoH zaimplementowany na poziomie przeglądarki internetowej pozwala na nawiązywanie szyfrowanego (a więc bezpiecznego) połączenia z kompatybilnym serwerem DNS niezależnie od konfiguracji systemu, na którym działa przeglądarka internetowa. Dlaczego więc Mozilla oberwała od brytyjskich dostawców usług internetowych? Otóż z powodu ochrony prywatności użytkowników. Dostawcy usług są bowiem pozbawieni możliwości przechwytywania połączeń użytkowników, ich analizowania oraz blokowania.

Warto wspomnieć tutaj, że Wielka Brytania jest krajem znanym z powodu restrykcyjnych regulacji dotyczących dostępu do zasobów w Internecie, a także filtrowania ruchu oraz inwigilacji internautów i internautek. Przykładem może być nowe prawo, zgodnie z którym dostęp do stron pornograficznych ma być możliwy jedynie w przypadku okazania dowodu osobistego mającego poświadczyć pełnoletniość danej osoby.

Obok Mozilli można znaleźć wśród nominowanych do tytułu Internetowego Złoczyńcy 2019 m.in. Donalda Trumpa, prezydenta Stanów Zjednoczonych.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO