Możliwości lewicy w najbliższych wyborach – kto, co i jak?

26 maja 2019 roku odbędą się wybory do europarlamentu. Jak co roku lewica ma niezwykły dylemat. Wiosna, Lewica Razem czy Koalicja Europejska? Czy tak naprawdę jest w ogóle wybór?

· 4 min read
Możliwości lewicy w najbliższych wyborach – kto, co i jak?

Co znaczy nasz głos?

Wybory do parlamentu europejskiego oznaczają wybór osób reprezentujących Polskę w Unii Europejskiej - do Brukseli wejdzie 21 polskich posłów. Wybory europarlamentarne stanowią wstęp do wyborów krajowych, parlamentarnych - często poprzez wyniki elekcji do EP, szacuje się wyniki parlamentarnych. Mniejszym partiom również łatwiej dostać się do Brukseli, czego przykładem jest Janusz Korwin-Mikke, który w polskim parlamencie nie zasiadał od ponad 20 lat, a jest europosłem od 4 lat i udziela się na arenie międzynarodowej. Świadczy to o przywiązywaniu mniejszej wagi do wyborów przez Polaków. Głosy do EP często są eksperymentalne i stanowią próby dla partii, które za kilka miesięcy będą walczyć o miejsce na Wiejskiej.

Koalicje/partie, które można określić jako częściowo lewicowe, na ten moment to: Wiosna, Koalicja Europejska (PO PSL SLD .N Zieloni) i Lewica Razem (Razem, RSS, Unia Pracy).

Koalicja Europejska

Na wstępie dodam, by rozwiać wszelkie wątpliwości: KE zaliczam jako umiarkowaną lewicę ze względu na centrolewicowy światopogląd większości oraz, co ważniejsze, członkostwem dwóch partii stricte lewicowych: SLD i Zielonych.

Powstanie koalicji było zabiegiem, który miał przeciwstawić się eurosceptycyzmowi prawicy i zapewnić Polsce godne miejsce w Unii Europejskiej. Pytanie jednak czy nie utracili na tym wyborcy?

Fot. Rafał Guz

Wszystkie partie opowiadają się za wzmocnieniem więzi z UE, lecz gdy spojrzy się na pozostałe aspekty polityki, zestawienie ich w jedno ugrupowane wydaje się absurdem. SLD i Nowoczesna wykluczają się w sprawach gospodarki, PSL wraz z Nowoczesną przeczą sobie na osi progresywizm-konserwatyzm, a Zieloni i PSL są jedynymi partiami, które proponują radykalne zmiany ekologiczne. Różnice są diametralne, ale jak twierdzą członkowie, wspólnym celem są twarde więzy z UE.

Podsumowując, KE ma ogromne poparcie i może stanowić poważną opozycję dla prawicy, lecz za jaką cenę? Sprzeczne postulaty, inne idee oraz wykluczające się poglądy nie stanowią przychylnego znaku dla KE. Pytanie brzmi, czy chcemy mieć "pewniaka" w EP, ale przeciętnego w działaniach, czy idea jest dla nas ważniejsza.

Wiosna

Fot. Jakub Kamiński

Drugą opcją na naszej liście jest Wiosna Roberta Biedronia, niedawno powstała partia centrolewicowa cechująca się progresywizmem i liberalizmem światopoglądowym oraz centryzmem gospodarczym. Program Biedronia jest dużo jaśniejszy, niż ten KE. Wiosna ma 5 głównych postulatów do europarlamentu:

  • opieka zdrowotna na europejskim poziomie,
  • 10 milionów mieszkań w Europie,
  • bezpłatny transport dla młodych,
  • Nowa Polityka Europejska (rozwiązanie problemów biurokracji i Komisji Europejskiej),
  • innowacyjna Europa (poparcie dla rozwoju technologii, energetyki etc.).

Pierwsze trzy postulaty pasują idealnie w definicję lewicy; pomagając wszystkim ludziom, nie tylko tym bogatym, Wiosna pomimo negatywnych opinii do Brukseli startuje jako partia z lewicowymi postulatami. Na obecną chwilę jej poparcie wynosi od 8 do 15%, z czego wynika prawdopodobne wejście do europarlamentu. Jeśli ktoś ma dylemat między Wiosną a KE, Wiosna zdecydowanie lepiej prezentuje się jeśli chodzi o organizację. Pozostaje wierna swoim ideom i nie walczy wyłącznie o stołki. Ponadto będą to pierwsze wybory partii. To od nich będą zależeć wyniki Wiosny w wyborach do polskiego parlamentu. Czy warto głosować? Na pewno, jeśli zastanawiamy się nad głosem jesienią. Nie ma lepszego sposobu na sprawdzenie działania partii, jak nie w praktyce.

Lewica Razem

Źródło: partiarazem.pl

Ostatnią i zdecydowanie najbardziej lewicową koalicją startującą w wyborach do EP, jest Lewica Razem. Partia na wzór ze swoimi wewnątrzpaństwowymi postulatami, znowu kieruje się socjaldemokracją i systemem nordyckim. W swoim programie mocno podkreśla równość, poprzez m.in. wyrównanie płac mężczyzn i kobiet, rozbudowanie systemu przyjmowania uchodźców. Ponadto, co ciekawe, jako jedyne ugrupowanie lewicowe w Polsce, jasno podkreśla swoje postulaty gospodarcze, jak np. zlikwidowanie rajów podatkowych oraz ochrona praw pracowniczych. Razem jedyne z całej trójki stanowi przykład typowej lewicy, ze wszystkimi jej aspektami, nie tylko tymi populistycznymi.

Co w takim razie dzieli od głosowania na Lewicę Razem? Próg. Wiele sondaży pokazuje małe poparcie dla ugrupowania, co zadaje pytanie, czy w ogóle opłaca się oddać na ten komitet nasz głos. Lecz z drugiej strony, pamiętajmy, że są to wybory do europarlamentu, mniej influencyjnej instytucji, niż te wewnętrzne dla Polski i taka okazja może być świetnym momentem do głosowania na LR. Ponadto, dla osób z skrajniejszymi poglądami, w koalicji znajdują się członkowie RSS i UP, dwóch partii socjalistycznych z Piotrem Ikonowiczem na czele. Dlatego, jeśli szukamy czegoś, co faktycznie oddaje idee lewicy, to LR jest najlepszą koalicją do wybrania.

Podsumowanie

3 różne ugrupowania; od tego najskrajniejszego (Lewica Razem), po to, które lewicowe stało się przypadkiem (Koalicja Europejska). To, na kogo oddamy głos, wpłynie na wynik nie tylko do EP, lecz również na wybory za pół roku, kiedy będzie trzeba wybrać naszych reprezentantów w Sejmie. Czy chcesz ograniczyć możliwości prawicy, czy wprowadzić lewicową politykę w UE, każda z tych partii częściowo to spełni. Pytanie do Ciebie: co uważasz za priorytet?


Alternatywa jest miejscem swobodnej dyskusji i wymiany opinii. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami? Jeżeli tak, wyślij email do naszej redakcji

Zapraszamy na nasz profil na Patronite.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read
Progresywizm vs konserwatyzm | Debata
· 1 min read