Na Księżycu jest woda i można będzie ją wydobywać

Na Księżycu jest woda i można będzie ją wydobywać

Plany powrotu na Księżyc są realne, a astronauci mogliby zostać znacznie dłużej na powierzchni Srebrnego Globu, jeżeli byłaby możliwość wydobywania wody.


Ziemia oraz Księżyc mają wiele wspólnych cech, a skład budowy Srebrnego Globu jest prawdopodobnie podobny do naszej planety. Na obrazach, które zostały wykonane w ramach misji Apollo 11 Księżyc przedstawiał się jako bezwietrzne pustkowie, a mimo tego istnieje podobieństwo do Ziemi. Jest nim obecna na tym naturalnym satelicie woda oraz uwodnione minerały, które nazywane są hydroksylami. Bogate zasoby wodoru mogłyby zostać wykorzystane na wiele sposobów.

O ile naukowcy wiedzą doskonale o tym, że na Księżycu można znaleźć pokłady wodoru, to nie są pewni tego, ile ich dokładnie na Księżycu jest. Nie znają też lokalizacji zbiorników wodnych. Wiele z misji mających na celu przeprowadzanie badań podczas krążenia wokół tego obiektu, zebrało różne dane, jednak nadal nie udało się zlokalizować pokładów wody.

W związku z tym planowana jest misja NASA z wykorzystaniem rakiety SLA, której celem będzie mapowanie Księżyca, by znaleźć wodę. Wszystko to z użyciem małego satelity o nazwie LunaH-Map. Oznacza to, że w najbliższej przyszłości badacze i badaczki będą wiedzieli, gdzie znajduje się woda oraz hydroksyle na Księzycu.

Możliwość pozyskiwania wody na Księżycu pozwoliłaby na dłuższy pobyt na Srebrnym Globie oraz na wytwarzanie paliwa rakietowego. Fot. NASA

Już teraz warto zaznaczyć, iż woda może być wykorzystana nie tylko do picia, lecz także do innych celów. Przykładem może być wytwarzanie paliwa rakietowego oraz wykorzystywanie jej do chronienia pojazdu kosmicznego przed promieniowaniem. Wiele prywatnych firm planuje swoje misje eksploracyjne, aby znaleźć zbiorniki wodne w celu wytwarzania paliwa, które następnie mogłoby być sprzedawane NASA oraz innym agencjom kosmicznym.

Po udanym etapie zlokalizowana zasobów wody na Księżycu kolejną fazą będzie wydobycie. Tutaj wyzwaniem może się okazać regolit, a także księżycowy pył oraz skały na powierzchni. Pomimo tych problemów istnieją dwa scenariusze dotyczące pozyskiwania wody z Księżyca. Pierwszym jest zbieranie lodu, aby następnie go topić lub odparowywać z ziaren księżycowej gleby, by ostatecznie ponownie ją zamrażać. Jak widać, jest to dość skomplikowana technika i wymaga większych nakładów włożonych w potrzebną do tego infrastrukturę.

CNSA/KACST

Drugą opcją jest tzw. wydobycie mechaniczne. Polega ono na pozyskiwaniu wody w drodze wychwytywania oparów z powierzchni Księżyca, które powstałaby na zasadzie podgrzewania gleby.

Prace wydobywcze na Księżycu wydawać się mogą przedsięwzięciem, którego podejmowałyby się najchętniej przedsiębiorstwa w celach komercyjnych, jednak również naukowcy są zainteresowani takowymi pracami. Lokalizując oraz badając źródła wody na Srebrnym Globie być może uda się uzyskać odpowiedzi na niektóre pytania zadawane przez naukowców.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyNauka bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO