Na świecie masowo odwołuje się lub przesuwa imprezy i wydarzenia

Większość dużych wydarzeń międzynarodowych zostało już odwołanych. Jedyna duża impreza, której termin się jeszcze nie przesunął, to Igrzyska Olimpijskie

· 4 min read
Na świecie masowo odwołuje się lub przesuwa imprezy i wydarzenia

Euro 2020

Władze UEFA postanowiły przenieść mecze Euro 2020 na 2021 rok. Wydarzenie odbędzie się równo rok później, między 11 czerwca, a 11 lipca 2021 roku. Spotkania odbędą się w 12 miastach-gospodarzach, w 12 różnych krajach. Decyzję o przeniesieniu wydarzenia UEFA argumentowała przede wszystkim zdrowiem piłkarzy, ale również tym, że obecnie nie są rozgrywane mecze ligowe w poszczególnych krajach, które powinny zostać zakończone przed samym turniejem. UEFA chce poświęcić tegoroczne wakacje na dokończenie rozgrywek ligowych.

Eurovision 2020

18 marca organizatorzy podali, że Eurowizja w tym roku się nie odbędzie. Nie zostanie ona również przesunięta na inny termin. Została anulowana. Kolejny festiwal piosenki europejskiej odbędzie się w przyszłym roku. Jest to pierwszy taki przypadek w historii Eurowizji. Eurowizja odbywa się co roku od 1956 roku. W tym roku festiwal miał się odbyć w Rotterdamie (Niderlandy).

Targi Mobile World Congress (MCW 2020)

Najważniejsze targi technologii mobilnych, które odbywają się w Barcelonie, co roku gromadziły setki tysięcy osób zainteresowanych nowinkami technologicznymi. W każdym roku podczas targów swoje premiery miało dużo nowych gadżetów i urządzeń elektronicznych. Swoje produkty prezentowało na targach około 1000 wystawców. Zwłaszcza telefonów komórkowych. Targi w tym roku zostały odwołane. Szacuje się, że dla Barcelony brak targów to strata około 500 milionów euro.

Stanowisko MWC Barcelona - https://www.mwcbarcelona.com/about/news/news/gsma-statement-on-mwc-barcelona-2020-from-john-hoffman-ceo-gsma-limited/

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Międzynarodowy Komitet Olimpijski na ten moment zapewnia, że Igrzyska odbędą się w zaplanowanym terminie między 24 lipca, a 9 sierpnia. Obecnie MKOl nie planuje żadnych kroków mających na celu opóźnienie wydarzenia.

Wybory prezydenckie w Polsce 2020

Opozycja parlamentarna i kontrkandydaci obecnego Prezydenta RP Andrzeja Dudy apelują o przełożenie majowych wyborów na inny termin. Jednak ani Prezydent, ani pracownicy jego kancelarii i Kancelarii Premiera nie widzą żadnych podstaw, aby wybory przesunąć. Tłumaczą się tym, że w Polsce nie ma żadnych konstytucyjnych przesłanek, aby wybory przesunąć. Wszyscy kontrkandydaci obecnego Prezydenta zawiesili swoją kampanię i nie spotykają się z wyborcami. Prezydent Duda z racji swoich wykonywanych obowiązków jeździ niezmiennie po kraju prowadząc swoją kampanię i wykonując obowiązki głowy państwa.

Poranna rozmowa w RMF FM

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk jest gościem w Porannej rozmowie w RMF FM

Gepostet von RMF FM am Mittwoch, 18. März 2020
Wypowiedż Szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka dla RMF FM, w rozmowie Dworczyk komentuje kwestie wyborów prezydenckich

Ważniejsze wydarzenia sportowe

·   Formuła 1

o   GP Chin – Odwołane

o   GP Bahrajnu – Przełożone

o   GP Wietnamu – Przełożone

o   GP Bahrajnu - Odwołane

Organizatorzy wyścigów Formuły 1 zapowiedzieli, że odwołane wyścigi odbędą się w grze F1 2019, gdzie za wirtualnymi kierownicami zasiądą prawdziwi kierowcy Formuły 1. Wyścigi te jednak mają mieć charakter tylko rozrywkowy, bez wpływu an oficjalną klasyfikację.

·      Maratony

o   Maraton Paryski – Przełożony na 18 października 2020

o   Maraton Barceloński – Przełożony na 25 października

o   13. PKO Poznań Półmaraton – Odwołany

o   Maraton w Rzymie - Odwołany

·      24-godzinny wyścig Le Mans – Przeniesiony na 19 września

·      Piłka Nożna

o   Copa America – Przeniesione na rok 2021

o   PKO Bank Polski Ekstraklasa – Zawieszone do odwołania

o   Premier League – Zawieszone co najmniej do 3 kwietnia

o   Serie A – Zawieszone co najmniej do 3 kwietnia

o   Bundesliga – Mecze zawieszone do 2 kwietnia

o   Ligue 1 – Zawieszone do odwołania

o   La Liga – Mecze zawieszone do 28 marca.

o   Liga Mistrzów i Liga Europy – Zawieszone rozgrywki. Nowe terminy finałów dla Ligi Mistrzów 27 czerwca, a dla Ligi Europy 24 czerwca

·      Tenis

o   Wielkoszlemowy turniej Roland Garros – Przełożony, turniej rozpocznie się 20 września.

o   Rozgrywki w cyklach WTA, ATP – Zawieszone do co najmniej 7 czerwca

·      Giro d’Italia – Wyścigi zostały odwołane.

·      Mecze Polskiej PGNiG Super Ligi kobiet i Mężczyzn – Zawieszone do odwołania

·      Mecze NBA – Zawieszone do odwołania

Pod znakiem zapytania stoi również Festiwal Filmów w Cannes, obecnie nie został oficjalnie przełożony, jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że zarówno organizatorzy festiwalu, jak i władze miasta zastanawiają się nad zmianą terminu wydarzenia.

Koronawirus

Przypomnijmy, że na świecie jest zarażonych ponad 220 tys ludzi. W Polsce zakażonych jest już ponad 300 osób. Największa liczba chorych jest w Chinach (81 154) i we Włoszech (35 713). Na świecie zmarło ponad 9 tys osób, w Polsce zmarło 5 osób. Najwięcej zgonów zanotowano w Chinach (3130) i we Włoszech (2978).

Fotografia na początku artykułu: eurovisionworld / https://eurovisionworld.com/esc/eurovision-2020-is-cancelled