Ukraina: parlamentarzysta za nieobecność na sesjach parlamentu będzie mógł stracić mandat

Partia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego pracuje nad nowym prawem, na mocy którego parlamentarzysta, który będzie opuszczał sesje parlamentu straci mandat.


Ukraina: parlamentarzysta za nieobecność na sesjach parlamentu będzie mógł stracić mandat

4 dni temu partia obecnego prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, libertariańska i proeuropejska Sługa Ludu wygrała wybory do ukraińskiego parlamentu. Teraz ugrupowanie zapowiada nowe prawo, którego celem będzie zdyscyplinowanie parlamentarzystów, by uczestniczyli w sesjach parlamentu.

Główny doradca prezydenta Ukrainy, Dmytro Razumkov, powiedział, że w przygotowaniu jest projekt nowych regulacji prawnych, które mają umożliwić pozbawienie mandatu poselskiego parlamentarzystę, który opuszczałby posiedzenia ukraińskiego parlamentu.

Jeżeli pominiesz (jako parlamentarzysta) 30 procent sesji parlamentu, to stracisz swoje miejsce w parlamencie — wyjaśnił Dmytro Razumkov, główny doradca Wołodymyra Zełenskiego.

Przypomnieć należy, że jeszcze nie tak dawno temu Ruslan Stefanczuk, który jest przedstawicielem prezydenta Ukrainy, wypowiedział się na temat przygotowywanego prezydenckiego projektu ustawy, którego celem będzie wprowadzenie odpowiedzialności karnej w przypadku, gdy parlamentarzysta będzie głosował za innego nieobecnego podczas posiedzenia posła lub posłankę.


Zobacz, jak szybko ustawić nasz Start jako stronę startową w przeglądarce.


Chcesz wiedzieć więcej?. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO