Nastąpiło "nadzwyczajne przerzedzenie" pokrywy lodowej Antarktydy

Nowe badania udowadniają, że Antarktyda traci lód pięć razy szybciej niż w latach 90. XX wieku.

· 3 min read
Nastąpiło "nadzwyczajne przerzedzenie" pokrywy lodowej Antarktydy

Postępujące ocieplenie Oceanu Południowego powoduje, iż następuje coraz szybciej osuwanie się lodowców do tego zbiornika wodnego. Antarktyda traci pokrywę lodową pięć razy szybciej niż w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku. Jeszcze w 1992 roku pokrywa lodowa zachodniej Antarktydy była stabilna, jednak obecnie aż jedna czwarta jej całej powierzchni jest drastycznie przerzedzona. W niektórych miejscach mowa nawet o utracie ponad 100 metrów grubości lodu.

Zdaniem naukowców utrata całej powierzchni lodowej Antarktydy Zachodniej doprowadziłoby do zwiększenie globalnego poziomu mórz o około pięć metrów, co oznaczałoby zatopienie miejscowości nadmorskich na całej planecie. Obecnie poziom mórz i oceanów znajduje się na samym końcu prognoz, które zostały przedstawione kilka lat temu.

Od momentu rozpoczęcia w latach 90-tych badań, przerzedzenie rozprzestrzeniło się stopniowo w głąb lądu w ciągu ostatnich 25 lat. Jest to szybkie w kategoriach glacjologicznych powiedział profesor Andy Shepherd z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii, który prowadził badania.

Shepherd dodał też, iż obecnie szybkość utraty lodu nie jest już mierzona w geologicznej skali czasu, lecz w latach ludzkiego życia.

Szybkość utraty lodu z pokrywy lodowej była kiedyś mierzona za pomocą geologicznych skali czasowych, ale teraz jest zastąpiona przez czas życia ludzi stwierdził prof. Andy Shepherd.

Badacz powiedział też, że przerzedzenie wydłużyło się o 482 kilometry w głąb lądu i o ponad 965 kilometrów wzdłuż długości strumieni lodu. Co więcej, ponad 50 procent basenów lodowcowych Thwaites oraz Pine Island uległo procesowi przerzedzenia w ciągu minionych 25 lat.

Dotychczas naukowcy zdawali sobie sprawę z tego, że zachodnia Antarktyda traci lód, jednak wyniki nowych badań pokazują, gdzie Antarktyda traci najwięcej lodu i jak szybko. Nowe dane pozwolą dokładniej prognozować wzrostu poziomu mórz i oceanów, a tym samym będą pomocne przy przygotowaniach do zmierzenia się z nowym wyzwaniem jakim jest wzrost poziomu mórz i oceanów w skali globalnej.

Jeszcze nie tak dawno utrata lodu była nadrabiana przez padający na lodowce śnieg, ale teraz, kiedy postępują dalej zmiany klimatu, góry lodowe zsuwają się szybciej niż spadający śnieg, który do niedawna był w stanie uzupełnić straty.

Inne badania, które zostały opublikowane w styczniu wykazały, że Antarktyda traci lód w tempie szybszym sześciokrotnie od tego w latach 80. minionego wieku. I w przypadku tego badania największe straty w pokrywie lodowej zostały odnotowane w zachodniej Antarktydzie. Najnowsze badanie pokazuje zaś, że Antarktyda Zachodnia przyczyniła się do wzrostu poziomu wód o 5 milimetrów od 1992 roku.

Obecnie głównym czynnikiem wzrostu poziomu mórz i oceanów jest topnienie lodowców na Grenlandii, jednak to właśnie Antarktyda jest największym "magazynem" lodu na całej planecie. Naukowcy szacują, że sama pokrywa lodowa wschodniej Antarktydy zawierają ilość lodu, która byłaby w stanie podnieść globalny poziom mórz i oceanów o około 60 metrów. Wschodnia część kontynentu jest co prawda nadal uznawana za stabilną, jednak grudniowe badania wykazały, że i właśnie wschodnia Antarktyda topnieje.

Profesor Andy Shepherd zwrócił też uwagę, że wiedza na temat tego, iż Antarktyda nie jest odizolowana od zmian klimatycznych została zdobyto dopiero dzięki pomiarom satelitarnym, gdyż wcześniej większość glacjologów uważała, że zmiany klimatu nie dotyczą pokryw klimatycznych na Antarktydzie.

Zanim mieliśmy użyteczne pomiary satelitarne z kosmosu, większość glacjologów była zdania, że polarne pokrywy lodowe są wystarczająco odizolowane od zmian klimatycznych i że wcale się nie zmieniają. Teraz wiemy już, że to nieprawda powiedział prof. Andy Shepherd.

Wiadomo też, że bez gwałtownego obniżenia emisji dwutlenku węgla, który jest jednym z głównych czynników przyspieszających globalne ocieplenie, topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu mórz i oceanów na całym świecie będzie trwało dalej.


Informujemy o zmianach klimatycznych, bo nasza planeta jest wspólną sprawą. Bądź zawsze na bieżąco z naszymi materiałami dotyczącymi klimatu. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE MEDIA INFORMUJĄCE O ZMIANACH KLIMATYCZNYCH