Naukowcom udało się opracować metodę decydowania o płci potomstwa

Japońskim naukowcom udało się przeprowadzić procedurę selekcji plemników u różnych gatunków ssaków, by móc wybrać płeć potomstwa.


Naukowcom udało się opracować metodę decydowania o płci potomstwa

Zespół japońskich badaczy i badaczek, na czele którego stoi Masayuki Shimada z Uniwersytetu w Hiroszimie, przeprowadził procedurę selekcji plemników poprzez dodanie do spermy substancji chemicznej spowalniającej ruch plemników z chromosomem X, a więc tych, z których powstaje dziewczynka, na rzecz przyspieszenia plemników z chromosomem Y.

Sama technika naukowców opiera się na wykorzystaniu specyficznych dla chromosomu płciowego receptorów, które znajdują się na powierzchni komórek plemników. Dotychczas zespół nie poinformował jakiej substancji użył, jednak wiadomo już, że wiąże ona odwracalnie receptor plemnika, a tym samym wpływa na jego ruch.

Zdaniem Shimady, który stoi na czele zespołu badawczego, nowa technika może być stosowana u różnych ssaków. Wcześniej w wyniku eksperymentu przeprowadzonego na myszach badaczom i badaczkom udało się stworzyć miot, w przypadku którego 90% stanowiły osobniki męskie. Przeprowadzony został także eksperyment odwrócony w drugą stronę i w ten sposób stworzono miot żeński.

Naukowcy mają zamiar prowadzić dalsze prace nad nową techniką. Jednym z celów jest określenie, czy ta sama substancja miałaby taki sam wpływ na ludzkie plemniki. Samo to spotkało się jednak z krytyką niektórych ekspertów i ekspertek, którzy wskazali, iż istnieją naukowe bariery związane z kolejnym etapem badań.

Jeżeli technika okazałaby się skuteczna w przypadku ludzkich plemników, to nie jest wykluczone, że znalazłaby zastosowanie w technologiach reprodukcyjnych człowieka, aby pozwolić rodzicom zdecydować o płci potomstwa.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyNauka bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO