Opracowano materiał wydzielający przyjemny zapach w kontakcie z potem

Naukowcy z Uniwersytetu w Minho (Portugalia) zakończyli swoje badania nad nowym materiałem, który w kontakcie z potem wydziela przyjemny zapach i dodatkowo odstrasza komary.


Opracowano materiał wydzielający przyjemny zapach w kontakcie z potem

Na Uniwersytecie w Minho w Portugalii grupie naukowców udało się opracować nowy materiał, w którego skład wchodzi geraniol. Jest to związek chemiczny występujący przede wszystkim w olejkach eterycznych. W kontakcie z potem związek chemiczny nie tylko usuwa nieprzyjemny zapach, ale także pozwala poprawić zapach ubrań.

Co więcej, geraniol jest jednym z tych związków chemicznych, które cechują się odstraszaniem komarów. Dodatkowo jest też stosowany w produkcji perfum, do których jest on najczęściej dodawany, aby uzyskać odpowiednią woń.

O odkryciu naukowcy poinformowali na łamach magazynu ASC Applied Materials & Interfaces. To właśnie w tym magazynie badacze i badaczki opisali dwa przeprowadzone eksperymenty oraz ich wyniki, które były w większości takie same. W jednym eksperymencie wykorzystano liposomy, które działały w sposób wiążący zapach z materiałem, natomiast w przypadku drugiego testu wykorzystane zostało białko pochodzące ze świńskich ryjków, do którego dodano moduł wiążący węglowodany. Obydwa eksperyment zakończyły się tak samo: materiał bawełniany w kontakcie z potem uwolnił przyjemny zapach citronelli.

Jeżeli dalsze eksperymenty będą przynosiły pozytywne rezultaty, a samo rozwiązanie zostanie zatwierdzone przez regulatorów odpowiedzialnych za dopuszczanie materiałów do użytku, to nie jest wykluczone, że w niedalekiej przyszłości na rynku pojawią się ubrania, które nie będą uwalniały nieprzyjemnego zapachu w momencie kontaktu z potem.


Zobacz, jak szybko ustawić nasz Start jako stronę startową w przeglądarce.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO