Naukowcy stojący za pierwszym obrazem czarnej dziury zdobyli Nagrodę Fizyki Fundamentalnej

Zespół badawczy, który stoi za pierwszym na świecie obrazem czarnej dziury, otrzymał nagrodę, którą można określić jako "Oscara nauki".


Naukowcy stojący za pierwszym obrazem czarnej dziury zdobyli Nagrodę Fizyki Fundamentalnej

Grupa 374 naukowców, którzy wspólnie pracowali nad stworzeniem pierwszego na świecie obrazu czarnej dziury, została uhonorowana poprzez wręczenie Nagrody Fizyki Fundamentalnej, zdobywając 3 miliony dolarów amerykańskich na dalsze badania.

10 kwietnia bieżącego roku, dzięki Teleskopowi Horyzontu Zdarzeń, zespół naukowców zdobył pierwsze nagłówki w prasie i na portalach na całym świecie, kiedy opublikowany został przez zespół badaczy i badaczek pierwszy obraz supermasywnej czarnej dziury otoczonej pomarańczowym płomieniem gorącej plazmy.

Kierowany przez Shepa Doelmana zespół naukowców spędził ponad 10 lat na symulacji, łącząc sygnały odbierane przez 8 radioteleskopów pracujących w parach na całym globie ziemskim wycelowanym w stronę galaktyki Messier 87 (M87), która znajduje się w odległości 55 milionów lat świetlnych.

Naukowcy dzięki wykorzystaniu nowoczesnej, specjalistycznej aparatury byli w stanie uzyskać niespotykaną dotąd rozdzielczość i pierwszy raz w historii ludzkości uchwycić obraz czarnej dziury, a tym samym potwierdzając przewidywania naukowców dotyczących tych ekstremalnych zjawisk w przestrzeni kosmicznej.

Obecnie jesteśmy w erze precyzyjnego obrazowania czarnych dziur i po raz pierwszy mamy możliwość zbliżenia się do horyzontu zdarzeń — skomentował Shep Doelman, który stał na czele grupy naukowców.
Obraz czarnej dziury opublikowany przez naukowców 10 kwietnia 2019 roku.

Przypomnieć warto, że horyzont zdarzeń czarnej dziury jest miejscem, w którym grawitacja tego obiektu jest tak silna, że nawet światło jest pozbawione możliwości ucieczki.

Czytaj więcej: Pierwsze zdjęcia czarnej dziury



Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO