Naukowcy wyhodowali doskonałe naczynia krwionośne

Zespół naukowców pierwszy raz wyhodował "perfekcyjne" naczynia krwionośne na szalce Petriego. Dodatkowo wykazali, że możliwe jest hodowanie naczyń krwionośnych innych gatunków.

Naukowcy wyhodowali doskonałe naczynia krwionośne

W badaniu, które zostało opublikowane przez Nature, organoidy (biomasy wyhodowane z komórek macierzystych naśladujących ludzkie narządy - zostały wyhodowane po tym, jak naukowcom udało się odkryć, jak zapobiegać zmianom w naczyniach krwionośnych, które przyczyniają się do śmierci w przypadku takich chorób, jak np. choroba Alzheimera i cukrzyca.

Josef Penninger, dyrektor Instytutu Nauk o Życiu na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej powiedział:

Możliwość budowania ludzkich naczyń krwionośnych jako organoidów z komórek macierzystych zmienia zasady gry.

Po wyhodowaniu naczyń krwionośnych z wykorzystaniem szalki Petriego, Penninger oraz jego współpracownicy przeszczepili naczynia krwionośne żywym myszom. Po dłuższych obserwacjach zespół odkrył, że organoidy te rozwinęły się w pełni funkcjonalne naczynia krwionośne. To udowodniło, iż organoidy mogą być hodowane również dla innych gatunków.

Każdy pojedynczy organ w naszym ciele jest połączony z układem krążenia, dzięki czemu naukowcy mogą odkryć przyczyny oraz metody leczenia różnych chorób naczyniowych — dodał Penninger.

Naczynia krwionośne u osób chorych na cukrzycę często się zagęszczają, co sprawia, że uniemożliwiają skuteczne dostarczanie tlenu oraz składników odżywczych organizmowi. Z czasem mogą prowadzić do innych problemów. Do tego zbioru można zaliczyć udary, zawały serca, a także niewydolność nerek.

Aby przetestować skuteczność organoidów w zakresie walki z chorobami naczyniowymi, naukowcy wprowadzili organoidy w otoczenie, w którym warunki symulowały występowanie cukrzycy. Naczynia krwionośne zareagowały tak samo, jak u osoby chorej na cukrzycę.

Reinier Wimmer z Instytutu Biotechnologii Molekularnej powiedział, że organoidy wyhodowane przez zespół naukowców przypominają w dużym stopniu ludzkie naczynia włosowate, "nawet na poziomie molekularnym". Dodał, iż można je wykorzystać do dokładniejszych badań nad chorobami naczyń krwionośnych "bezpośrednio na ludzkiej tkance".


Nauka i nowe technologie bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO


Share Tweet Send
0 Komentarze
Loading...