Naukowcy wyhodowali doskonałe naczynia krwionośne

Zespół naukowców pierwszy raz wyhodował "perfekcyjne" naczynia krwionośne na szalce Petriego. Dodatkowo wykazali, że możliwe jest hodowanie naczyń krwionośnych innych gatunków.

· 1 min read
Naukowcy wyhodowali doskonałe naczynia krwionośne

W badaniu, które zostało opublikowane przez Nature, organoidy (biomasy wyhodowane z komórek macierzystych naśladujących ludzkie narządy - zostały wyhodowane po tym, jak naukowcom udało się odkryć, jak zapobiegać zmianom w naczyniach krwionośnych, które przyczyniają się do śmierci w przypadku takich chorób, jak np. choroba Alzheimera i cukrzyca.

Josef Penninger, dyrektor Instytutu Nauk o Życiu na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej powiedział:

Możliwość budowania ludzkich naczyń krwionośnych jako organoidów z komórek macierzystych zmienia zasady gry.

Po wyhodowaniu naczyń krwionośnych z wykorzystaniem szalki Petriego, Penninger oraz jego współpracownicy przeszczepili naczynia krwionośne żywym myszom. Po dłuższych obserwacjach zespół odkrył, że organoidy te rozwinęły się w pełni funkcjonalne naczynia krwionośne. To udowodniło, iż organoidy mogą być hodowane również dla innych gatunków.

Każdy pojedynczy organ w naszym ciele jest połączony z układem krążenia, dzięki czemu naukowcy mogą odkryć przyczyny oraz metody leczenia różnych chorób naczyniowych — dodał Penninger.

Naczynia krwionośne u osób chorych na cukrzycę często się zagęszczają, co sprawia, że uniemożliwiają skuteczne dostarczanie tlenu oraz składników odżywczych organizmowi. Z czasem mogą prowadzić do innych problemów. Do tego zbioru można zaliczyć udary, zawały serca, a także niewydolność nerek.

Aby przetestować skuteczność organoidów w zakresie walki z chorobami naczyniowymi, naukowcy wprowadzili organoidy w otoczenie, w którym warunki symulowały występowanie cukrzycy. Naczynia krwionośne zareagowały tak samo, jak u osoby chorej na cukrzycę.

Reinier Wimmer z Instytutu Biotechnologii Molekularnej powiedział, że organoidy wyhodowane przez zespół naukowców przypominają w dużym stopniu ludzkie naczynia włosowate, "nawet na poziomie molekularnym". Dodał, iż można je wykorzystać do dokładniejszych badań nad chorobami naczyń krwionośnych "bezpośrednio na ludzkiej tkance".


Nauka i nowe technologie bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO