Nawet 50 tys. cząsteczek mikroplastiku jest zjadanych rocznie

Drobne włókna oraz fragmenty plastiku są znajdowane wszędzie tam, gdzie naukowcy zaczynają prowadzić badania.

· 2 min read
Nawet 50 tys. cząsteczek mikroplastiku jest zjadanych rocznie

Nawet 50 tysięcy cząsteczek mikroplastiku jest zjadanych przez ludzi w ciągu roku. Liczba ta jednak może być zdecydowanie większa, gdyż dotychczas przeanalizowano jedynie niewielką ilość napojów i żywności. Sama woda w plastikowej butelce może zwiększyć ilość cząsteczek mikroplastiku w organizmie nawet 22-krotnie, o czym poinformowali naukowcy.

Zanieczyszczenie cząsteczkami mikroplastiku wynika przede wszystkim z powodu rozpadu większych śmieci plastikowych na mniejsze. Zanieczyszczenie to jest powszechne na całej planecie, a naukowcy znajdują te toksyczne cząsteczki wszędzie tam, gdzie tylko zaczynają prowadzić badania. Mikroplastik obecny jest w glebie, w rzekach i oceanach, a także i w powietrzu.

W zeszłym roku cząsteczki mikroplastiku zostały znalezione również w próbkach ludzkiego kału, co potwierdziło przypuszczenia, że ludzie zjadają nieświadomie mikroplastik.

Czasopismo Environmental Science and Technology opublikowało na swoich łamach wyniki 26 testów, których celem było potwierdzenie oraz zmierzenie zawartości cząsteczek mikroplastiku w produktach spożywczych, takich jak np. ryby, cukier, piwo, woda. Badaniom zostało poddane również powietrze. Co więcej, okazało się, że również produkty spożywcze, takie jak chleb, nabiał czy też warzywa, mogą zawierać znaczne ilości toksycznych cząsteczek.

Usunięcie jednorazowego plastiku z twojego życia oraz wspieranie firm, które odchodzą od plastikowych opakowań będzie miało dobry wpływ na planetę — powiedziała Kieran Cox, która odpowiadała za badania, których wyniki zostały opublikowane w Environmental Science and Technology.

Nadal nie jest do końca znany wpływ cząsteczek mikroplastiku na zdrowie wynikający ze spożywania oraz wdychania tej substancji. Wiadomo natomiast, że cząsteczki te są w stanie uwalniać substancje toksyczne dla organizmu. Mogą także wywoływać reakcje immunologiczne, np. po tym jak cząsteczki, które są wystarczające małe, przenikną do ludzkich tkanek.

Fakty są proste. Produkujemy bardzo dużą ilość plastiku i trafia on do ekosystemów, których jesteśmy częścią. Jeżeli istnieje taka możliwość, powinniśmy się starać unikać plastikowych opakowań oraz wody butelkowanej — dodała Cox.

Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO