Netflix vs HBO GO

Platformy VOD cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Grono użytkowników, którzy chcieliby z takiej platformy skorzystać stale się powiększa. Zatem, którą aplikację najlepiej wybrać by spełniała ona nasze wymagania?

· 5 min read
Netflix vs HBO GO

Platformy VOD cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. W dzisiejszej dobie koronawirusa i siedzenia w domu podczas samoizolacji zapotrzebowanie na takie platformy zdecydowanie wzrosło, szczególnie że zamknięte zostały wszystkie kina. Dostęp do takiej platformy jest więc idealną opcją na obejrzenie nowych filmów i seriali.

Zdecydowanie najbardziej znanymi nam platformami są Netflix oraz HBO GO. Obie aplikacje posiadają dosyć dużą bibliotekę filmów, seriali i dokumentów, oraz umożliwiają oglądanie na więcej niż jednym urządzeniu. W którą z tych platform lepiej się zaopatrzyć na czas siedzenia w domu czy na zwykłe jesienne wieczory? Przygotowałam krótkie zestawienie podstawowych różnic między obiema stronami, by wybór odpowiedniej platformy był łatwiejszy.

Cena

Cena odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Jak można się domyślać, większość użytkowników Netflixa czy HBO GO to młodzi ludzie, najczęściej studenci (dla których liczy się każdy grosz). Także ile musimy zapłacić, by uzyskać dostęp do ogromnej biblioteki filmów na obu platformach? Cena za dostęp do platformy jest uzależniona od tego, jaki pakiet wybierzemy. Z Netflixem sytuacja cenowa prezentuję się następująco:

  • Bezpłatny okres próbny, który może trwać aż miesiąc.
  • Pakiet podstawowy, za który należy płacić 34 zł miesięcznie. Co uzyskujemy w tej cenie? Otrzymamy nieograniczoną ofertę filmów, seriali oraz programów. Będziemy mogli je oglądać na laptopie, telefonie, telewizorze czy tablecie, ale jednocześnie z możliwością oglądania na jednym ekranie. Jest to idealny pakiet dla jednej osoby.
  • Pakiet standardowy w cenie 43 zł miesięcznie. Znajduję się w nim to, co w opcji podstawowej, ale tym razem z dostępnością do jakości HD. Możliwe będzie oglądanie na więcej niż 1 urządzeniu jednocześnie – w tym przypadku będzie to możliwość dla dwóch osób.
  • Pakiet premium, z ceną miesięczną 52 zł, udostępni nam wszystkie możliwości wymienione powyżej z dodatkiem zwiększenia możliwości oglądania na wielu urządzeniach jednocześnie. Aż cztery osoby będą mogły w tym samym czasie korzystać z platformy.

Który z tych pakietów najlepiej wybrać? Powiedziałabym, że opcja premium wygląda najkorzystniej dla młodych, albowiem mogą oni w gronie najbliższych znajomych „zrzucić się” na wykupienie dostępu do platformy. Na 4 osoby wychodzi to równe 13 zł, a uzyskujemy dostęp do wielu filmów, seriali w jakości HD i możemy oglądać wszyscy jednocześnie.

A jak prezentuję się sytuacja z drugą platformą HBO GO? Tutaj na początku możemy skorzystać z darmowego okresu korzystania, który wynosi 7 dni. Możemy przez ten czas przetestować aplikację i podjąć decyzję czy warto wydawać miesięcznie określoną sumę pieniędzy na oglądanie filmów i seriali. Jak już podejmiemy decyzję o zakupie dostępu do platformy, to co dalej? W przeciwieństwie do Netflixa, HBO GO nie proponuje żadnych pakietów. Mamy odgórnie ustaloną jedną cenę, która wynosi 24,99 zł miesięcznie.

Biblioteka filmów i seriali, wygląd interfejsu, sposób działania (możliwe awarie, błędy)

Netflix oraz HBO GO bardzo się różnią, jeśli chodzi o kwestię wyglądu interfejsu i wielkości biblioteki filmów oraz seriali. W tej kategorii moim zdaniem zdecydowanie przoduje Netflix. A dlaczego? Każdy z użytkowników ma możliwość stworzenia własnego profilu, gdzie na podstawie obejrzanych przez nas filmów czy seriali system sam będzie nam proponował produkcje o podobnej tematyce, czy kategorii.

W HBO GO może oglądać jednocześnie parę osób, ale niestety nie ma opcji stworzenia własnego profilu – co prowadzi do tego, że wszystkie zaczęte przez każdego z użytkowników seriale i filmy znajdują się w jednym i tym samym miejscu, przez co można się trochę pogubić. Powiedzmy, że dwójka użytkowników platformy HBO GO ogląda ten sam serial, ale na innych urządzeniach. Wtedy system pokazuje, na jakim odcinku się skończyło. Mając osobne profile, nie ma żadnego problemu, ale przy jednym można łatwo się pomylić, czy to odcinek obejrzany przeze mnie, czy drugiego użytkownika. Dlatego ważna jest możliwość personalizacji, którą zapewnia nam Netflix, więc to on pod tym względem zwycięża nad HBO GO. Netflix obecnie oferuje nam ponad 3 tys. filmów oraz seriali, a w tym swoje oryginalne produkcje, które cieszą się pozytywnym odbiorem wśród użytkowników, a szczególnie następujące tytuły: „Stranger Things”, „Dom z Papieru”, „The Crown” czy „Orange is the new black”. Platforma aktualizuje swoją bibliotekę co miesiąc i w każdym tygodniu miesiąca możemy spodziewać się jakichś nowości. Z HBO GO jest niestety trochę gorzej. Aplikacja posiada zdecydowanie mniejszą bibliotekę niż Netflix (prawie trzy razy mniejszą) i, przynajmniej w moim odczuciu, nie aktualizuje swojej biblioteki tak często, jak Netflix. Jednak ta platforma może się pochwalić znacznie bardziej wyselekcjonowaną biblioteką, która oferuje wiele filmów z kina niezależnego np.: „Czarne popioły” czy „Kelner”. Z całą pewnością na HBO GO każdy znajdzie coś dla siebie.

Porównując Netflixa i HBO GO, należy zwrócić uwagę na jakość działania danej platformy. Osobiście korzystam z obu aplikacji i gdybym miała wskazać, która z nich sprawia więcej problemów (długie ładowanie, zacinanie się filmów, błędy z logowaniem), to wskazałabym HBO GO. Do tej pory z Netflixem nie miałam żadnych problemów, wszystko działało i działa idealnie, ale z HBO GO jest niestety inaczej. Często pojawiającym się problemem jest nagłe przerwanie odtwarzania i ukazujący się błąd – często jest to błąd 10.24 oznaczający problemy z połączeniem z siecią. Jednak kiedy ta awaria się pojawia to na innych urządzeniach, problemu z internetem nie ma. Szukając informacji na temat tego błędu, dowiedziałam się, że jest to niestety częsta awaria tej platformy, co niestety gra na minus dla aplikacji.

Zatem która z wymienionych powyżej platform sprawdzi się bardziej podczas istniejącej w ostatnich miesiącach samoizolacji czy nawet jesiennych wieczorów? Moim zdaniem korzystniejszym wyborem byłby Netflix. Opowiadają się za tym: większa biblioteka filmów i seriali oraz ich lepsza jakość, mniejsza częstotliwość występowania błędów, przyjemniejszy interfejs oraz możliwość tworzenia własnego profilu, gdy wykupujemy pakiet dla kilku użytkowników. Cena jest niestety wyższa niż za HBO GO, ale posiadając grupę bliskich znajomych, możemy z łatwością podzielić się wydatkiem i mieć dostęp do opcji premium za stosunkowo niską cenę, a przy tym każdy użytkownik miałby swój własny profil i nie byłoby problemu z weryfikowaniem, który odcinek serialu został przez nas obejrzany, a który przez znajomego. Jest to oczywiście moje własne zdanie, bo finalna decyzja zależy już od was, przyszłych użytkowników. Na pewno wybierzecie to, co będzie wam bardziej odpowiadało.


Źródła: https://www.eurogamer.pl/articles/2019-03-05-netflix-czy-hbo-go-co-lepsze-porownanie-co-warto-wybrac https://dailyweb.pl/netflix-czy-warto-oto-porownanie-netflix-vs-hbo-go/

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read
Progresywizm vs konserwatyzm | Debata
· 1 min read