(Nie)Wspólne Święta

Kolejny rok w i kolejny raz w grudniu wzrasta liczba osób w szpitalach. Nie są to jednak osoby, które uległy wypadkom przed świętami lub podczas przygotowań do nich. Są to osoby starsze, niedołężne lub obłożnie chore.


(Nie)Wspólne Święta

Kolejny rok w i kolejny raz w grudniu wzrasta liczba osób w szpitalach. Nie są to jednak osoby, które uległy wypadkom przed świętami lub podczas przygotowań do nich. Są to osoby starsze, niedołężne lub obłożnie chore. Chodzi o osoby, które wymagają dwudziestoczterogodzinnej opieki. Co roku w okresie przedświątecznym szpitale obserwują wzrost liczby takich osób na oddziałach. Tak jest i w tym roku. W wywiadzie dla Medexpress.pl, Łukasz Jankowski, Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, powiedział „Co roku w ostatnich dniach przed świętami […] obserwujemy pacjentów, którzy zostają praktycznie wepchnięci do szpitala przez upór rodziny, i którzy święta spędzają samotnie”[i].

Doktor Paweł Doczekalski na antenie radia TOK FM opisał dwa najczęstsze sposoby wmuszania przez rodziny do szpitala osoby, „której chcą się pozbyć”.

Pierwszym sposobem jest zaprzestanie podawania leków, które osoba przyjmuje na co dzień. Jeśli osoba jest przewlekle chora i przyjmuje jakiś lek na stałe, to wystarczą dwa, trzy dni bez przyjęcia odpowiedniej dawki leków, aby objawy choroby się zaostrzyły.

Drugim chyba nawet bardziej nieludzkim sposobem jest celowe odwodnienie osoby chorej. Rodziny przestają podawać picie osobie, przez co ta się odwadnia, słabnie i trafia na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Takich pacjentów łatwo ustabilizować przywracając dawkowanie odpowiednich leków lub podając jedną, lub dwie kroplówki nawadniające. Doktor Doczekalski w wywiadzie opisuje przypadki, kiedy pomimo powrotu do zdrowia pacjenta rodzina przestaje odbierać telefony z informacją ze szpitala, że dany pacjent może zostać wypisany i odebrany przez rodzinę.

Pozostawianie osób starszych lub chorych w szpitalach przed świętami, lub dłuższymi weekendami, jest jak porzucanie zwierząt przed urlopem. Rodzina – opiekunowie chcą pozbyć się problemu, aby w spokoju spędzić święta czy urlop i odpocząć.

Skąd się to bierze?

Oczywiście w jakimś procencie przyczyną tego typu zachowań jest poczucie, że osoba starsza lub chora jest po prostu problemem, którego trzeba się pozbyć. Takie rodziny odhumanizowują osobę chorą/starszą traktując ją jak przedmiot. Zbędny, problematyczny mebel.

W wielu przypadkach może jednak chodzić o bezsilność. W Polsce opiekun osoby obłożnie chorej lub niedołężnej jest zdany sam na siebie. Niejednokrotnie pracuje na dwa etaty, jeden to praca zawodowa, a drugi to opieka nad osobą chorą. Krajowy system opieki zdrowotnej zdaje się nie dostrzegać opiekunów osób chorych.

Każdy człowiek ma swoje granice, częstymi przypadkami jest, że dzieci osób nie w pełni sprawnych, czyli opiekunowie umierają szybciej niż seniorzy, bo są przepracowani i zmęczeni. Nie mają czasu na zadbanie o siebie. Pewną pomocą mogą być domy dziennego pobytu dla osób starszych, jednak takie placówki często przyjmują tylko osoby, które są w stanie się poruszać. Co zatem z osobami obłożnie chorymi?

Rodzina może zatrudnić opiekuna osoby starszej, jednak jest to spory wydatek. Jak wskazuje portal wynagrodzenia.pl średnie wynagrodzenie brutto opiekuna osoby starszej wynosi około 2370 zł.[ii]

Mało kogo na to stać, przez co opiekunowie osób starszych lub chorych pozostają sami, wspierani co najwyżej przez rodzinę.

Wspólne Święta

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie i Łodzi kolejny rok organizuje akcję #WspólneŚwięta. Akcja ta ma na celu nagłośnienie problemu porzucania osób w szpitalach przed świętami, ale też wymuszenie zmian systemowych w opiece nad osobami starszymi i chorymi. Społeczeństwo w Polsce się starzeje i z każdym rokiem osób wymagających pełnej opieki będzie przybywać. W akcje włączył się również Rzecznik Praw Pacjenta. Organizatorzy mają nadzieję, że odpowiednie działania zostaną podjęte przez Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dzięki czemu w kolejnych latach przypadków porzucania osób w szpitalach będzie coraz mniej.


[i] https://www.medexpress.pl/nie-porzucajcie-na-swieta-starszych-krewnych-w-szpitalu/72532

[ii] https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-opiekun-osob-starszych


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO