Niedługo odnawialne źródła energii będą produkować tańszą energię

Międzynarodowa Agencja Odnawialnych Źródeł Energii (IRENA) prognozuje w swoim raporcie, że fotowoltanika i wiatraki na lądzie będą produkować tańszą energię elektryczną bez jakiegokolwiek wsparcia.

· 2 min read
Niedługo odnawialne źródła energii będą produkować tańszą energię

Według raportu, który został opracowany i opublikowanych przez Międzynarodową Agencję Odnawialnych Źródeł Energii (IRENA), już w 2018 roku widoczny był spadek kosztów wszystkich dostępnych komercyjnie technologii związanych z energetyką odnawialną. Globalnie średnioważony koszt wytworzenia energii elektrycznej spadł o 13 procent w przypadku elektrowni wiatrowych na lądzie oraz fotowoltaniki. Natomiast koszt dotyczący wytworzenia energii w źródłach geotermalnych oraz wiatrakach na morzu spadł o 1 procent.

Dyrektor generalny IRENA Francesco La Camera stwierdził, że energia pochodząca ze źródeł odnawialnych jest obecnie podstawą zrównoważonego rozwoju i dodał, że należy podjąć wszelkich działań, aby przyspieszyć rozwój OZE.

Energia ze źródeł odnawialnych jest dzisiaj podstawą każdego rodzaju rozwoju, który można określić jako zrównoważony. Musimy zrobić wszystko, by przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii w taki sposób, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego. Raport jest jasnym sygnałem, że energia z OZE oznacza niskie koszty oraz jest skalowalnym rozwiązaniem w ten sposób dyrektor generalny IRENA, Francesco La Camera, ocenił OZE.

Organizacja w swoim raporcie stwierdza, że ponad trzy czwarte lądowych wiatraków oraz cztery piąte elektrowni fotowoltanicznych (PV), które będą oddane do użytku już w tym roku, pozwoli produkować tańszą energię elektryczną niż dostępna obecnie najtańsza alternatywa w postaci węgla lub gazu. Raport wskazuje też, iż nowe instalacje obiektów wpłyną również na ograniczenie możliwości produkcji elektrowni węglowych.

Międzynarodowa Agencja Odnawialnych Źródeł Energii zauważa w dokumencie także, że koszty cyklu życia PV i wiatraków na lądzie, które zostaną uruchomione w 2020 roku, będą niższe od obecnych operacji elektrowni węglowych, zaś sam spadek kosztów produkcji odnawialnej energii będzie większy niż wcześniejsze przewidywania. W ciągu roku organizacji udało się opracować szacunki dla wiatru, z których wynikają następujące koszty: 4,5 centa za kWh dla wiatraków, 4,8 centa dla elektrowni fotowoltanicznych.

4,8 centa, co słusznie zauważa agencja, oznacza mniejsze koszty operacyjne niż koszty związane z pracami elektrowni węglowych na całym świecie. Natomiast 4,5 centa jest to mniej niż koszty operacyjne elektrowni węglowych o łącznej mocy wynoszącej 900 GW, które mają zostać do użytku oddane w 2020 roku.

Międzynarodowa Agencja Odnawialnych Źródeł Energii prognozuje, że koszty produkcji energii odnawialnej mogą spaść nawet do poziomu 3-4 centów w regionach, w których są dobre warunki oraz obowiązują odpowiednio dobre regulacje prawne.


Energetyka bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO