Niemcy z pakietem klimatycznym. Rząd niemiecki przyjął projekty ustaw dot. ochrony klimatu

Władze Niemiec oficjalnie przyjęły pakiet klimatyczny, który składa się z projektów aktów prawnych mających na celu ochronę klimatu.


Niemcy z pakietem klimatycznym. Rząd niemiecki przyjął projekty ustaw dot. ochrony klimatu

Rząd Niemiec, na czele którego stoi kanclerz Angela Merkel, przyjął pakiet klimatyczny, który składa się z projektów ustaw i innych aktów prawnych mających za zadanie ochronę klimatu. Jednocześnie władze zobowiązały się, iż do 2030 roku Republika Federalna Niemiec będzie emitowała o około 55% mniej gazów cieplarnianych niż to miało miejsce w 1990 roku.

Co więcej, władze niemieckie chcą uczynić Niemcy neutralnymi klimatycznie do 2050 roku. To oznacza, że celem są zerowe emisje gazów cieplarnianych, które mają zostać osiągnięte do planowanego roku.

Na mocy pakietu klimatycznego wszystkie niemieckie ministerstwa są zobowiązane do dążenia do transformacji ekologicznej kraju. Jest to zobowiązanie prawne, a nie deklaratywne.

Niemiecka ministra ochrony środowiska Svenja Schulze skomentowała pakiet klimatyczny mówiąc, że Niemcy są pierwszym na świecie państwem, których rząd zobowiązał się prawnie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zobowiązanie to jest o tyle szczególne, że odpowiedzialność ponosi cały rząd, a więc wszystkie resorty, a nie tylko Ministerstwo Ochrony Środowiska.

Warto przypomnieć, że jeszcze nie tak dawno temu, bo pod koniec września bieżącego roku, ugrupowania tworzące koalicję rządową, tj. CDU, CSU oraz SPD, doszły do porozumienia w sprawie zainwestowania przynajmniej 100 miliardów euro w transformację energetyczną oraz ochronę klimatu poprzez m.in. rozwój energetyki odnawialnej, której udział w miksie energetycznym ma znaleźć się na poziomie 65% w 2030 roku.

Planowane jest także podniesienie cen biletów samolotowych oraz kosztów emisji dwutlenku węgla, a także dofinansowania do zakupu samochodów elektrycznych. Dotacje otrzymają też niemieckie koleje Deutsche Bahn. W 2023 roku zostaną także zmienione zapisy dotyczące opłat drogowych dla ciężarówek, które zostaną podniesione.

Czytaj więcej: Alternatywa dołącza do Covering Climate Now


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO