Niemieccy konserwatyści rozważają podwojenie podatku lotniczego w ramach walki ze zmianami klimatu

Niemieccy konserwatyści zaproponowali podniesienie podatku od lotów krajów w ramach pakietu mającego na celu ograniczenie emisji CO2, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym.


Niemieccy konserwatyści rozważają podwojenie podatku lotniczego w ramach walki ze zmianami klimatu

Kierownictwo niemieckiej Unii Chrześcijańskich Demokratów (CDU), którzy wraz z socjaldemokratami z SPD i Chrześcijańskim Związkiem Społecznym (CSU) tworzą koalicję rządową, podjęło decyzję o przedstawieniu propozycji podwojenia podatku od lotów krajowych w ramach szerszego pakietu mającego na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Obecnie w Niemczech podatek w wysokości 7,38 euro za bilet jest nakładany na loty krajowe.

Zgodnie z tym, co postuluje CDU, loty łączone, które są częścią podróży dystansowej, będą zwolnione z tego podatku. Co więcej, na podstawie dokumentu dotyczącym polityki można wywnioskować, iż CDU jest zdania, że silniki samolotowe nie napędzane paliwami kopalnymi powinny być zwolnione z podatku lotniczego.

W dokumencie tym można przeczytać:

Zainwestujemy wspólnie z przemysłem lotniczym, aby standardem lotów z napędem elektrycznym były loty krótkodystansowe oraz aby stworzyć paliwo syntetyczne w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej podczas lotów na średnim oraz długim dystansie.

Warto przypomnieć, że na świecie rocznie lata samolotami około 4 miliardy pasażerów i pasażerek. Emisje pochodzące z powietrznego transportu są jednak jednym z czynników, które przyczyniają się do zmian klimatu. Sami natomiast naukowcy uważają, że należy zrobić więcej, aby problem ten został rozwiązany.

Coraz więcej osób w niemieckim społeczeństwo oczekuje, że koalicja rządzącą Niemcami już 20 września przedstawi duży pakiet klimatyczny.

Obecnie przewiduje się, że znajdą się w nim takie punkty do realizacji, jak np. większa liczba dotacji dla nabywców samochodów elektrycznych, zachęcanie do korzystania z pociągów, podnoszone podatków od pojazdów naziemnych zanieczyszczających środowisko naturalne.

Z otoczenia koalicji rządowej wypływają jednak informacje, że partnerzy są nadal podzieli co do sposobu finansowania pakietu, który już na samym początku oznacza koszty w wysokości kilku miliardów euro rocznie.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO