Niemiecki polityk zamordowany przed własnym domem

Walter Lübcke był 65 letnim członkiem partii Angeli Merkel, sprawującym od 10 lat urząd prezydenta miasta Kassel. Znany był ze swojego poparcia dla przyjmowania imigrantów. Prezydent został znaleziony o 00:30, postrzelony na tarasie swojego domu.


Niemiecki polityk zamordowany przed własnym domem

Walter Lübcke był znany w świecie polityki, przede wszystkim, jako ekspert od gospodarki. Studiował ekonomię na Uniwersytecie w Kassel, koncentrując się na zasobach ludzkich i ekonomii pracy, równocześnie pracując jako doradca gospodarczy. Był dyrektorem centrum edukacji młodzieży i cenionym wykładowcą. W polityce na terenie regionalnym, bardzo aktywnie działał w radach miejskich i stowarzyszeniach samorządowych. Od 5 kwietnia 2003 r. był wiceprzewodniczącym w podkomisji ds. przesiedleńców, repatriantów, uchodźców i zadośćuczynienia oraz członkiem komisji ds. gospodarczych i transportowych, komisji ds. polityki kulturalnej, rady powierniczej Heskiego Państwowego Centrum Edukacji Politycznej, kuratorem prowincji Hesji i Komitetu Administracyjnego Teatru Państwowego Kassel.

O Waltrze Lübcke zrobiło się głośno w 2015 roku, podczas kryzysu migracyjnego, gdy na Niemcy spłynęła krytyka za jej politykę w sprawie uchodźców. Wówczas blisko 800 osób zgromadziło się pod urzędem miasta Kassel, oburzonych utworzeniem w ich mieście schroniska dla imigrantów. Zaufany człowiek pani kanclerz przemówił do tłumu:

Nadrzędną wartością jest pomoc, w tym wypadku przyjmowanie uchodźców, zgodnie z chrześcijańskimi naukami. Kto nie reprezentuje tych wartości, kto się nie zgadza z przyjętą polityką, ma prawo opuścić Niemcy w dowolnym momencie. Takie jest prawo i wolność każdego Niemca.

Wówczas pierwszy raz pojawiły się skierowane do niego groźby i radykalna krytyka, jednak nadal cieszył się wielkim zaufaniem partii, która udzieliła mu ochrony osobistej. Według danych HNA, jego dymisja była w internecie jednym z najgłośniejszych tematów, gdzie ludzie masowo domagali się, by polityk po 6 latach urzędowania zrezygnował z prezydentury. Lübcke stwierdził, że chce trzymać się swojego oświadczenia. Już przed końcem roku prezydent Kassel powiedział Süddeutsche Zeitung, że groźby wobec niego wygasły i udało mu się utrzymać na stanowisku.

Zamek w Kessel wraz z z panoramą miasta.

Na ciało polityka trafił jego krewny w nocy z niedzieli na poniedziałek i natychmiast wezwał policję. Kałuża krwi znajdowała się w ogrodzie, a ślady prowadziły na taras, gdzie leżał z widocznym postrzałem w głowę. Sekcja zwłok pokazała, że zbrodni dokonano pistoletem małego kalibru i nie było to samobójstwo, zwłaszcza, że ciało zostało przeniesione, a Lübcke nie posiadał broni. Rezydencja polityka znajduje się w Istha, małej mieścinie posiadającej niecałe 900 mieszkańców. Ostatni raz polityk był tam widziany podczas sobotniego festiwalu piwa. W ostatnim czasie nie miał żadnych jawnych przeciwników, ani nie był znany jako konfliktowa osoba. Nie znaleziono broni, z której dokonano morderstwa, nie ma też żadnego świadka zamachu.

Dom Waltera Lubcke zabezpieczony przez policję.

Walter Lübcke miał żonę i dwójkę dzieci, którzy nie byli tej nocy w tym samym domu. Poprzednim zamachem na życie polityka, który miał miejsce w Europie, była sprawa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, w styczniu tego roku.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku.Jesteśmy także na Twitterze.Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO