Nordea jednym z banków związanych z praniem brudnych pieniędzy

Nordea jednym z banków związanych z praniem brudnych pieniędzy

Nordea Bank Abp, największy skandynawski bank, który działa również w Polsce, ma związki z praniem brudnych pieniędzy w regionie bałtyckim.

· 2 min read

Nordea Bank Abp jest odpowiedzialny za obsłużenie wątpliwych funduszy o łącznej wartości wynoszącej około 700 milionów euro. Część tych funduszy jest związana ze śmiercią Siergieja Magnickiego, prawnika, który zmarł w rosyjskim więzieniu po tym jak ujawnił informacje na temat powszechnej korupcji.

Nordea jest kolejnym bankiem, obok Danske Bank A/S, tworzącym nowy obraz skandynawskich instytucji finansowych, które były często wykorzystywane przez rosyjskich i armeńskich przestępców kierujących swoje fundusze m.in. do Europy Zachodniej. Sam Danske Bank jest obecnie w centrum uwagi amerykańskich śledczych, którzy prowadzą dochodzenie w Stanach Zjednoczonych po tym, jak wokół banku wybuchł skandal związany z brudnymi pieniędzmi, których sumaryczna wartość oscylowała w okolicach 230 miliardów dolarów. Należy dodać, że również największa bałtycka grupa finansowa Swedbank AB w zeszłym miesiącu została zdemaskowana jako instytucja uwikłane w nielegalny proceder.

Najnowsze informacje wskazują na fakt, iż większość brudnych pieniędzy była transferowana przez oddziały grupy finansowej w Finlandii, Estonii oraz Danii. Systematycznie wykorzystywane były firmy typu "shell", czyli takie, które istniały wyłącznie na papierze. Przedstawicielka Nordea Bank Abp Julie Galbo powiedziała, że nie instytucja nie może wypowiadać się na temat konkretnych transakcji finansowych oraz relacji banku z klientami, jednak dodała, iż "wydarzyło się coś, co nie powinno się wydarzyć".

Warto przypomnieć, że jeszcze nie tak dawno Bill Browder, jeden z inwestorów, złożył skargę przeciwko bankowi Nordea, twierdząc, iż bank jest powiązany ze skandalem Danske Bank. Obecnie prokuratura finlandzka zajmuje się sprawą, aby podjąć ostatecznie stwierdzić uzasadnienie dochodzenia.

Inwestor poinformował również, że ma dowody, które sugerują, że skandynawskie banki stanowiły integralną część rosyjskiego prania brudnych pieniędzy. Browder ostrzegł także, że ma również inne dowody, które mogą rzucić światło na tę sprawę.

Już w najbliższym czasie opublikujemy szczegółowe materiały na temat prania brudnych pieniędzy przez grupę finansową Nordea oraz inne instytucje finansowe uwikłane w ten proceder.


Bądź na bieżąco z naszym dziennikarstwem śledczym. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO