Nordea pożyczyła miliardy euro firmom żeglugowym w rajach podatkowych

Nordea pożyczyła miliardy euro firmom żeglugowym w rajach podatkowych

Grupa finansowa Nordea udzielała kredytów firmom żeglugowym zarejestrowanym w rajach podatkowych.

· 4 min read

Nordea, jeden z największych skandynawskich instytucji finansowych, pożyczyła łącznie około 10 miliardów euro firmom zarejestrowanym w rajach podatkowych. Pożyczki te były przyznawane przede wszystkim przez oddziały banku w Norwegii i Finlandii, a także w Londynie oraz Singapurze.

Spółki, które otrzymały fundusze od skandynawskiej grupy finansowej, prowadzą działalność na Cyprze, Bermudach, Kajmanach, Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Panamie oraz Wyspie Man. Właścicielami przedsiębiorstw zarejestrowanych w rajach podatkowych są jednak przede wszystkim firmy działające w Europie Północnej, w tym szwedzkie oraz norweskie podmioty.

Sektor żeglugowy jest jednym z pionierów wykorzystujących raje podatkowe w celu optymalizacji podatkowej oraz unikania płacenia podatków. Obecnie ogromna liczba statków wycieczkowych, tankowców oraz innych okrętów należy do firm, które zostały zarejestrowane w rajach podatkowych. Przemysł żeglugowy określa to mianem tzw. tanich bander.

Spółki, które otrzymały finansowanie w postaci kredytów od Nordei, są zarejestrowane głównie w następujących rajach podatkowych:

  • Bermudy
  • Cypr
  • Kajmany
  • Panama
  • Wyspa Man
  • Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Warto wspomnieć o fakcie, iż w środkach transportu morskiego należących do spółek prowadzących operacje w rajach podatkowych często dochodzi do naruszenia przepisów BHP oraz regulacji dotyczących ochrony środowiska. Niezwykle trudno jest również znaleźć faktycznych właścicieli spółek założonych w rajach podatkowych.

Skandynawska grupa finansowa Nordea szybko znalazła sposób na to, aby zarobić na rajach podatkowych i sektorze żeglugowym. Instytucja ta pomogło setkom klientów w zakładaniu spółek w rajach podatkowych, którzy dodatkowo mogli liczyć na prostsze procedury otrzymania kredytu. Nie bez powodu zresztą Nordea jest instytucją finansową mającą bardzo dużą grupę klientów kredytowych wykorzystujących spółki w rajach podatkowych w celu unikania opodatkowania zysków.

Sam bank nie ma sobie niczego do zarzucenia. Departament Komunikacji Nordea poinformował już w 2016 roku, iż bank postępuje zgodnie z praktykami związanymi z branżą. Wówczas przedstawiciele Nordei stwierdzili, że:

Nordea udziela kredytów firmom działającym w wielu branżach, w tym poza Skandynawią. Jednym z przykładów są armatorzy międzynarodowi. Przedsiębiorstwa działające globalnie w zakresie żeglugi i transportu morskiego działają na całym świecie i normalną praktyką jest to, że firmy mają struktury korporacyjne na obszarach morskich, a także pływające jednostki zarejestrowane w różnych otwartych, uznanych na arenie międzynarodowej rejestrach statków.

Samo wykorzystywanie rajów podatkowych nie jest nielegalne w przypadku większości jurysdykcji prawnych i podatkowych, jeżeli potencjalne przychody zgłaszane są urzędom podatkowym.

Kredyty są ogromnym biznesem dla Nordea. Umowy kredytowe i dokumenty związane z utworzonymi firmami w rajach podatkowych ukazują, że dzięki kredytom udzielonym przez grupę finansową, firmy zajmujące się żeglugą mogły zakupić statki. Ta forma finansowania działalności nowych firm była popularna już od początku XXI wieku. Nie szczędzono też kredytów na budowę platform naftowych (mowa o kwocie pięciu miliardów euro).

Bank Nordea uważa jednak, iż kwota ta jest zdecydowanie wyższe. Już bowiem w trzecim kwartale 2017 roku sumaryczna wartość kredytów dla armatorów wynosiła około 9,9 miliarda euro.

Fragment dokumentu spółki RomReal Ltd. zarejestrowanej na Bermudach, której właścicielem jest Nordea Bank Norge ASA.

Nie można zapomnieć też o fakcie, iż firmy spedycyjne często zakładają w rajach podatkowych działalność gospodarczą w postaci spółki dla każdego statku, który posiadają. Niektóre z tych firm są własnością samej Nordei. W ten sposób bank zmniejsza ryzyko kredytowe, gdyż w przypadku, kiedy firma spedycyjna nie jest w stanie spłacić pożyczki, Nordea może sprzedać okręt, który jest zabezpieczeniem.

Niektóre z firm zarejestrowanych w rajach podatkowych są własnością Nordei.

Jeżeli dojdzie do spłaty zobowiązań finansowych, Nordea przekazuje danej spółce zarejestrowanej w raju podatkowym środek transportu właścicielom firmy. Bank Nordea jest więc ściśle związany z porozumieniami z klientami, którzy korzystają z usług oferowanych z wykorzystaniem rajów podatkowych. Grupa finansowa jest w pełni świadoma tych praktyk i łączy w sposób aktywny własność poprzez raje podatkowe.

Stosunek własności może być wówczas oparty na łańcuchu przechodzącym przez kilka rajów podatkowych. W ten sposób funkcjonujące spółki dysponujące swoimi statkami mogą mieć nawet potrójną księgowość, różne wersje dokumentów, a sama firma ma możliwość prowadzenia działalności gospodarczej pod różnymi nazwami. Wykorzystanie rajów podatkowych jest też drogą do poważnych nadużyć, gdyż możliwe jest zarejestrowanie spółki w sposób anonimowy, co pozwala właścicielowi spółki zarejestrowanej w raju podatkowym żyć bez obaw o potencjalne konsekwencje związane m.in. z unikaniem płacenia podatków przez firmę.

Często również w branży żeglugowej widoczne jest zjawisko, iż wspólnicy, do których należy spółka, przebywają w Europie, natomiast statki są zarejestrowane na firmę zarejestrowaną na Kajmanach, Bermudach lub w Panamie, a sami pracownicy i pracowniczki pochodzą z zupełnie innego zakątka świata, np. z Filipin, zaś firma zajmuje się transportem towarów pomiędzy Azją i Ameryką Północną.


Bądź na bieżąco z naszym dziennikarstwem śledczym. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO