"Nowa Europejska Drużyna" Roberta Biedronia

Robert Biedroń zaprezentował na warszawskiej konwencji "twarze" swoich list do europarlamentu. Wszystko w iście amerykańskim stylu.

· 6 min read
"Nowa Europejska Drużyna" Roberta Biedronia

Wczoraj w warszawskim teatrze Palladium odbyła się konwencja partii Wiosna Biedronia. Lider tego ugrupowania zaprezentował trzynaście "jedynek". Są to kandydaci i kandydatki zajmujące pierwsze miejsca na listach do europarlamentu.

Sama konwencja nawiązywała do poprzednich wydarzeń jakie organizowała Wiosna Biedronia. Dużo uśmiechniętych twarzy, muzyka, radość - wszystko w iście amerykańskim stylu.

Fot. Milena Gładyszowska-Dawid

Właściwą część konwencji, na którą wszyscy czekali, rozpoczęła prezentacja gdańskiej "jedynki". Liderką listy w Gdańsku jest Beata Mciejewska, która jest dziennikarką i publicystką oraz byłą szefową gabinetu Roberta Biedronia w słupskim urzędzie miasta.

Następnie zaprezentowano kandydatkę okręgu trzynastego, czyli województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. Tam "twarzą" listy będzie Anita Kucharska-Dziedzic. Jest ona członkinią rady programowej Kongresu Kobiet, nauczycielką akademicką oraz laureatką nagrody Polskiej Rady Biznesu w kategorii działalność społeczna.

Nominację w okręgu trzecim (Podlasie i warmińsko-mazurskie) otrzymała Monika Falej, która jest prawniczką, działaczką społeczna oraz przewodniczącą Rady Organizacji Pozarządowych w Olsztynie.

Wanda Nowicka okazałą się "jedynką" w województwie kujawsko-pomorskim. Gdy wchodziła na scenę konferansjerzy przestawili ją w tych słowach:

Zapraszamy na scenę superbohaterkę walczącą o równe prawa dla kobiet, o prawo do aborcji i neutralne światopoglądowo państwo! Była wicemarszałkini sejmu - Wanda Nowicka!

Nominację w województwie łódzkim (okręg szósty) otrzymała Anita Sowińska, która jest ekonomistką, menadżerką oraz działaczką społeczną w obszarze zrównoważonego rozwoju i ekologii.

Fot. Milena Gładyszowska-Dawid

Ogłoszenie kolejnej kandydatury wywołało jedną z większych entuzjastycznych burz konwencji. Mianowicie chodzi o pierwszą pozycję na liście w okręgu siódmym, czyli Wielkopolsce. Stamtąd kandydować będzie Sylwia Spurek.

Sylwia Spurek to prawniczka, doktor nauk prawnych, legislatorka oraz feministka. Ponadto była zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich i pełniła kilka innych funkcji publicznych.

Fot. Milena Gładyszowska-Dawid

Po odkryciu pięciu kart z kandydatkami Wiosny Biedronia przyszła pora na pierwszego kandydata. Został nim Zbigniew Bujak, działacz demokratycznej opozycji w okresie Polskiej Republiki Ludowej, kandydujący z województwa lubelskiego (okręg ósmy). Gdy publiczność obecna na sali zaczęła skandować jego imię, wprawne oko mogło zauważyć niewielkie łzy wzruszenia w oczach Zbigniewa Bujaka.

Zbigniew Bujak oraz Lech Wałęsa

Po prezentacji legendy Solidarności przyszedł czas na rozluźnienie podniosłej atmosfery przez eurowiosenny zespół, który występował już na samym początku konwencji.

foto. Milena Gładyszowska-Dawid

Gdy zespół zszedł ze sceny przyszła pora na prezentację kandydatki z Mazowsza. Nominację otrzymała Paulina Piechna-Więckiewicz, która była wieloletnią radną rady miasta stołecznego Warszawy oraz jest prawniczką, aktywistką społeczną i feministką.

Fot. Milena Gładyszowska-Dawid

Gdy mazowiecka kandydatka zeszła ze sceny zaprezentowano kandydata z okręgu dziesiątego obejmującego województwa małopolskie i świętokrzyskie. Z ramienia Wiosny Biedronia do europarlamentu na pierwszej pozycji w tych regionach będzie kandydował Maciej Gdula.

Fot. Milena Gładyszowska-Dawid

Gdy profesor Maciej Gdula wchodził na scenę w burzy oklasków, konferansjerzy pokrótce przedstawili jego osobę.

Przed wami człowiek, który wymyślił nazwę Wiosna i pierwszy socjolog, który zbadał polskie miasta i miasteczka oraz zrozumiał jak to się stało, że w 2015 roku wybory wygrał PiS!

Po zejściu ze sceny profesora Macieja Gduli przyszła pora na kandydata z województwa śląskiego. "Jedynką" w okręgu jedenastym został Łukasz Kohut. Swoje wystąpienie zaczął od przywitania publiczności w pięciu językach.

Dziękuję za waszą obecność. Jestem dzieckiem zjednoczonej Europy, studiowałem w Finlandii i pracowałem przez kilka lat na emigracji. Później wróciłem do domu, bo kocham swój śląski hajmat i ten nasz zróżnicowany tygiel województwa śląskiego - od Częstochowy przez Zagłębie Dąbrowskie aż po Bielsko i Żywiec. Tylko wielokulturowa Polska szanująca swoje mniejszości i regiony może być wielka! Na południu lubimy pracę u podstaw, a nie okrągłe słowa. Obiecuję ciężką pracę dla całego województwa śląskiego. Śląskie musi w końcu stać się nowoczesnym i innowacyjnym miejscem do życia, a nie peryferiami z najgorszym powietrzem w Europie powiedział w swoim przemówieniu Łukasz Kohut.

Schodząc ze sceny podkreślił, iż w Parlamencie Europejskim nie będzie musiał używać translatora jakiego używa wielu polskich polityków.

Drugą ogromną burzę oklasków zebrał kandydat z okręgu dwunastego, czyli z województw dolnośląskiego i opolskiego. W tych regionach o miejsce w europarlamencie z listy Wiosny Biedronia zawalczy doktor Krzysztof Śmiszek.

Fot. Milena Gładyszowska-Dawid

Krzysztof Śmiszek to doktor nauk prawnych, wykładowca akademicki, działacz społeczny, obrońca praw człowieka, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego i członek zarządu Instytutu Myśli Demokratycznej.

Przedostatnią "jedynką" okazała się Anna Skiba kandydująca z Podkarpacia, czyli okręgu dziewiątego. "Twarz" listy Wiosny Biedronia to przedsiębiorczyni, aktywistka i przewodnicząca Rady Kobiet w Rzeszowie.

Pozostało przedstawienie pierwszej pozycji na liście w Warszawie. Jednak kto będzie kandydował z okręgu czwartego było wiadome od dawna. Kandydatem Wiosny Biedronia jest sam Robert Biedroń, dlatego na konwencji skupiono się na osobie Joanny Scheuring-Wielgus kandydującej z pozycji drugiej.

Fot. Milena Gładyszowska-Dawid

Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła jak ważnym postulatem jest świeckie państwo oraz walka z pedofilią w Kościele i pomoc ich ofiarom. Po zakończeniu prezentacji "twarzy" list Wiosny Biedronia na scenę wszedł lider ugrupowania. Gdy burza oklasków opadła poprosił zgromadzonych o minutę ciszy, aby upamiętnić Mateusza, lidera Przedwiośnia (młodzieżówka Wiosny) w Gnieźnie, który zmarł w tragicznym wypadku kilka dni temu.

Fot. Milena Gładyszowska-Dawid

Następnie Robert Biedroń podsumował najważniejsze postulaty jakie ma do zaoferowania Wiosna Biedronia. Wspomniał o równości kobiet i mężczyzn, jak również o małżeństwach homoseksualnych. Piętnował brak walki z pedofilią i bierność rządu w sprawie przemocy w Kościele Katolickim. Stanowczo poparł protest nauczycieli i wyraził słowa wsparcia dla strajkujących oraz obiecał zwiększenie pensji nauczycielskiej już na początku kariery zawodowej.

Była nas garstka. Marzycielek i marzycieli. Gotowych bronić swoich wartości: równości, wolności, tolerancji i solidarności. Na Torwarze  było nas już 8 tysięcy! A dzisiaj, w całej Polsce są nas miliony. W wyborach do parlamentu europejskiego możemy pokazać, że inna polityka jest możliwa. Że nasza odwaga w głosowaniu może przerwać śmiertelny uścisk, w którym od lat tkwi  polska polityka, a cenę za ten żenujący spektakl płacimy my wszyscy mówił na konwencji Robert Biedroń.

Kandydaci i kandydatki, którzy otwierają listę wyborczą w swoich okręgach:

 • Warszawa - listę otwiera Robert Biedroń.
 • Mazowieckie - listę otwiera Paulina Piechna-Więckiewicz.
 • Podlaskie i warmińsko-mazurskie - listę otwiera Monika Falej.
 • Pomorskie - listę otwiera Beata Maciejewska.
 • Kujawsko-pomorskie - listę otwiera Wanda Nowicka.
 • Lubuskie i zachodnio-pomorskie - listę otwiera Anita Kucharska-Dziedzic.
 • Wielkopolskie - listę otwiera Sylwia Spurek.
 • Łódzkie - listę otwiera Sylwia Spurek.
 • Dolnośląskie i opolskie - listę otwiera Krzysztof Śmiszek.
 • Śląskie - listę otwiera Łukasz Kohut.
 • Małopolskie i świętokrzyskie - listę otwiera Maciej Gdula.
 • Podkarpackie - listę otwiera Anna Skiba.
 • Lubelskie - listę otwiera Zbigniew Bujak.
Europejska Konwencja Wiosny #DodajmyEuropieSkrzydeł

Europejska Konwencja Wiosny #DodajmyEuropieSkrzydeł

Gepostet von Wiosna Biedronia am Samstag, 23. März 2019
Konwencja Wiosny Roberta Biedronia.

Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Chcesz podyskutować na ten temat? Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read