Co oznacza wybór liberałki na fotel prezydentki Słowacji?

Słowacy byli dotychczas postrzegani jako konserwatywni. A teraz wybrali socjalliberałkę popierającą walkę LGBTQ+ o swoje prawa. Co to oznacza?


Co oznacza wybór liberałki na fotel prezydentki Słowacji?

Zuzana Čaputová to prawniczka i polityczka, która w sobotę (30 marca) objęła urząd prezydentki Słowacji. Dotychczas zajmowała się działalnością w administracji w małym miasteczku, Pezinoku. Pomogła tam również zawalczyć o likwidację składowiska odpadów, co odbyło się szerokim echem w kraju, jak i poza nim. Pozwoliło jej to wygrać tzw. ekologicznego Nobla, Nagrodę Goldmanów w 2016r.

Mimo wszystko, w polityce ogólnokrajowej nie była aż tak znana. Co prawda wcześniej nagłaśniała i zajmowała się sprawą morderstwa dziennikarza Jána Kuciaka (do którego doszło 21 lutego 2018), który badał powiązania tamtejszej władzy z włoską mafią, ale nie zasłynęła niczym innym. Można więc powiedzieć, że wyskoczyła prawie, że znikąd, zdobywając 58,4% głosów w wyścigu o fotel prezydencki w II turze. 15 czerwca dojdzie do zaprzysiężenia.

Pierwszy raz w historii kraju, na tym stanowisku zasiada tak młoda osoba, a w dodatku kobieta. Może zostać prawdziwym powiewem politycznej świeżości, gdyż dotychczas Słowacy byli postrzegani jako konserwatywny naród. A teraz wybrali sobie osobę, która wspiera środowisko LGBTQ+ w walce o swoje prawa, walczy o zjednoczoną Europę i jest socjalliberałką. Nie sądzę, by doszło do wielkich zmian, aczkolwiek jej wybór stanowi na pewno ważny sygnał. Dość już populistycznej prawicy, wywodzącej się z post-komunistycznych środowisk; gotowej poukładać się NAWET z mafią.

A ten ważny sygnał, jak sugerują pewne media (polscy jak np. WP czy czescy jak Filip Harzer) niektórych boli. Nawet na Twitterze, takie osoby jak polski prezydent, premier czy minister spraw zagranicznych nie zamieścili zwyczajowych gratulacji. W końcu zaburza to wizję konserwatywnego sojuszu V4, który miałby być bastionem tradycyjnych wartości i normalności, co starają się sprzedać nam prawicowi ideolodzy.


Alternatywa jest miejscem swobodnej dyskusji i wymiany opinii. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami? Jeżeli tak, wyślij email do naszej redakcji.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO