Nowa sieć testowa Ethereum 2.0 uruchomiona

Została uruchomiona sieć testowa dla Ethereum 2.0 oparta na protokole Casper PoS.

· 1 min read
Nowa sieć testowa Ethereum 2.0 uruchomiona

Firma Prysmatic Labs poinformowała o uruchomieniu sieci testowej dla blockchaina Ethereum 2.0. Aktualnie jedynie ograniczona liczba użytkowników może używać testowej sieci. Co więcej, użytkownicy nie mają możliwości transferowania kryptowalut, tak samo nie są obsługiwane inteligentne kontrakty (smart contracts) ani funkcje związane z maszyną wirtualną Ethereum (EWASM).

Obecnie stan pełnego węzła w sieci Ethereum jest taki, iż przechowuje on cały stan łańcucha bloków, w tym kod inteligentnego kontraktu, pamięć oraz kryptowalutowe salda kont. Jednak wraz ze wzrostem rozmiaru sieci, który następuje w tempie wykładniczym, konsensus wzrasta jedynie liniowo, co wynika z faktu, iż konieczna jest komunikacja pomiędzy węzłami w sieci niezbędnymi do osiągnięcia konsensusu.

W przypadku sieci o wielkości takiej jak Ethereum, widoczne są coraz bardziej problemy z rosnącymi kosztami transakcji, zaś czasy weryfikowania i zatwierdzania transakcji się wydłużają, szczególnie wtedy, kiedy sieć Ethereum jest obciążona. Jest to skutek tego, iż każdy węzeł przetwarza i przechowuje każdą transakcję, a żaden z węzłów nie ma odpowiednich uprawnień.

Nowa aktualizacja Ethereum wprowadza m.in. sharding, którego koncepcja polega na odpowiednim grupowaniu podzbiorów węzłów. Podzbiory te natomiast są odpowiedzialne za przetwarzanie transakcji związanych z danym fragmentem. Dzięki temu zwiększona zostaje przepustowość systemu wynikająca z możliwości przetwarzaniu równolegle w tym samym czasie wielu transakcji.

Warto dodać, że twórca Ethereum, Vitalik Buterin, poinformował świat o Ethereum 2.0, które nosi nazwę kodową Serenity. Aktualizacja sieci obejmuje implementację shardingu, czyli wcześniej wspomnianych równoległych węzłów połączonych z głównym węzłem), nowy algorytm Casper PoS (Proof-of-Stake, dowód stawki), a także zmianę zasad ekonomiki protokołu i nową wersję maszyny wirtualnej EWASM.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Zapraszamy na nasz profil na Patronite.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO