Nowe obostrzenia ze względu na epidemię - oficjalne informacje

Premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim na konferencji prasowej ogłosili nowe obostrzenia ze względu na panującą w Polsce epidemię COVID-19.

· 2 min read
Nowe obostrzenia ze względu na epidemię - oficjalne informacje

Premier podczas konferencji mówił: „Musimy zrobić wszystko, aby zwyciężyć tę epidemię, nie możemy się rozprężać. Podjęliśmy kolejne decyzje o obostrzeniach. Za dużo jest kontaktów, za dużo spacerów, za dużo ludzi na plażach, w parkach. Musimy ograniczyć kontakty […]. Być może teraz jest najtrudniejszy moment epidemii”

Wprowadzono nowe ograniczenia:

·      Powinniśmy stać 2 metry od drugiej osoby, nie wliczając w to opiekunów dzieci, osób starszych, osób chorych.

·      Osoby niepełnoletnie mogą przebywać tylko z osobą dorosłą w miejscu publicznym.

·      Ograniczenie wstępu do parków, skwerów itp.

·      Zakaz wypożyczeń rowerów miejskich.

·      Zamknięte zostaną wszystkie punkty kosmetyczne, fryzjerskie.

·      W sklepie mogą być maksymalnie 3 osoby na jedną kasę czynną. Jeśli w sklepie jest 5 kas, to w sklepie może być 15 osób. W urzędzie pocztowym mogą znajdować się jednocześnie dwie osoby na jedno czynne okienko. Na bazarach wprowadzane są ograniczenia do trzech osób przy jednym stoisku.

·      Sklepy powinny udostępnić klientom rękawiczki jednorazowe i środki dezynfekujące przed wejściem.

·      W weekendy zamknięte zostaną sklepy budowlane. Pozostałe sklepy spożywcze, drogerie, apteki będą czynne bez zmian.

·      Sklepy i apteki od godziny 10:00 do 12:00 mają być otwarte tylko dla seniorów.

·      Dodatkowe wymogi w zakładach pracy – firmy powinny wyposażyć pracowników w środki do dezynfekcji.

·      Zamknięcie hoteli i ośrodków noclegowych. Wyjątkiem są miejsca, gdzie odbywa się kwarantanna lub hotele pracownicze.

·      Od 31.03 wszystkie osoby, które przyjadą do Polski z zagranicy zostaną objęte całkowitą kwarantanną. Jeśli mieszkają z bliskimi, to również bliscy będą objęci kwarantanną.

·      Zabiegi rehabilitacyjne, które nie są pilne zostaną odwołane.

·      Ograniczenie ilości pasażerów w komunikacji prywatnej na wzór komunikacji publicznej.

·      Na stacjach paliw należy dezynfekować wszystkie powierzchnie, które są dotykane, po każdym kliencie.

Zarówno premier jak i minister Szumowski wskazali, że zmiany nakładane są na najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia. Minister Szumowski mówił również, że dystans społeczny jest najważniejszy. Pozostałe ograniczenia i zakazy pozostają w mocy i nie ulegają zmianie. "Ograniczmy sport i aktywność na zewnątrz do niezbędnego minimum, dla zdrowia psychicznego" - dodał Minister Szumowski.

Co z Wielkanocą i spotkaniami rodzinnymi?

Minister Szumowski wskazał, że na ten moment obserwowane są przyrosty osób zarażonych, jeśli ilość chorych będzie przyrastała znacząco, to Ministerstwo będzie zalecało, aby podczas świąt nie spotykać się w dużych grupach rodzinnych.

Zdjęcie główne: KPRM/Adam Guz