Nowoczesna do likwidacji?

Być może w ciągu najbliższych kilku miesięcy Nowoczesna zniknie ze sceny politycznej w Polsce.

· 2 min read
Nowoczesna do likwidacji?

Według Onetu, Nowoczesna podąża w kierunku całkowitej likwidacji, która ma się zacząć od zniknięcia klubu parlamentarnego ugrupowania politycznego, a przed samymi wyborami parlamentarnym jesienią bieżącego roku partia ma zostać "postawiona w stan likwidacji", a jej członkowie i członkinie mają zasilić Platformę Obywatelską.

Już od pewnego czasu za kulisami powszechnie mówi się o tym, że partia Nowoczesna jest likwidowana. Już kiedyś, bo w grudniu 2018 roku, ugrupowanie założone przez Ryszarda Petru prawie straciło swój klub parlamentarny, kiedy szeregi opuściło siedmioro posłów i posłanek, którzy dołączyli do klubu PO. W ten sposób w Sejmie powstał klub Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Jedynie "wypożyczenie" Jacka Protasiewicza, członka Unii Europejskich Demokratów, pozwoliło klubowi Nowoczesnej utrzymać wymaganą liczbę 15 posłów i posłów do istnienia klubu.

Onet uważa, że projekt włączenia Nowoczesnej do Platformy Obywatelskiej "wraca ze zdwojoną siłą", co zapoczątkowane ma zostać likwidacją klubu parlamentarnego tego ugrupowania. W ten sposób członkowie i członkinie klubu przejść mieliby do PO-KO.

Zdaniem źródła Onetu, rozmowy są prowadzone przez Adama Szłapkę i Mariusza Witczaka, który został delegowany do negocjacji przez Grzegorza Schetynę. Jeżeli dojdzie do "wielkiego zjednoczenia", oznaczać to będzie koniec istnienia nazwy Nowoczesna w Sejmie, gdyż posłowie i posłanki będą występować wyłącznie pod szyldem Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. W zamian za zgodę na włączenie Nowoczesnej w szeregi PO, liderzy ugrupowania, któremu obecnie przewodzi Katarzyna Lubnauer, mają otrzymać dobre miejsca na listach Koalicji Obywatelskiej podczas jesiennych wyborów do parlamentu.

Według Onetu, przed jesiennymi wyborami ma nastąpić likwidacja całego ugrupowania politycznego Nowoczesna. Partia ma zostać postawiona w "stan upadłości", a jej członkowie i członkinie przejść do Platformy Obywatelskiej. Pojawiają się też pogłoski, że PO zamierza zmienić swoją nazwę na Koalicja Obywatelska, gdyż nie budzi już takich negatywnych skojarzeń jak obecna nazwa partii.

Oznacza to, że jesienią formalnie Nowoczesna przestanie istnieć. W wyniku tego ci, którzy będą kandydowali wyborach parlamentarnych, będą kandydatami i kandydatkami z ramienia PO. Możliwe jest, że część osób należących do Nowoczesnej będzie kandydować jako kandydaci niezależni.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO