O procentach i akcyzie

Po ogłoszeniu pomysłu podwyższenia akcyzy Internet zawrzał. Wśród społeczeństwa pojawiły się obawy o duży wzrost cen czy nawet deklaracje przerzucenia się na alkohol przemycany zza wschodniej granicy. Czy rzeczywiście jest się czego bać?


O procentach i akcyzie

21 listopada głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości i 10 posłów Lewicy przyjęto rządowe propozycje zmian w podatku akcyzowym. W jego wyniku akcyza na takie produkty jak napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe wzrośnie o dziesięć procent. Dodatkowo objęto tym podatkiem liquidy do e-papierosów, od których akcyza wyniesie 55 groszy za mililitr.

Zmiana została wprowadzona bez konsultacji społecznych, pomimo głosów sprzeciwu ze strony konsumentów, jak i producentów.

Wysokość akcyzy zmieni się w przypadku:

  • wódki i spirytusu z 5704 zł za 1 hektolitr alkoholu etylowego 100% w wyrobie do 6275 zł, oznacza to, że w półlitrowej butelce wódki o zawartości 40% alkoholu cena wzrośnie o 1,14 zł.
  • piwa z 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu do 8,57 zł, co oznacza, że w przypadku pięcioprocentowego piwa opodatkowanie wzrośnie o około 0,05 zł.
  • wina z 158 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu do 174 zł, co oznacza, że w przypadku litrowej butelki podatek wzrośnie o 0,16 zł.

Jeśli ustawa zostanie podpisana przez Prezydenta, to od 1 stycznia 2020 roku możemy spodziewać się wzrostu cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.

Źródła:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=9&NrPosiedzenia=1&NrGlosowania=42
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20090030011


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO