Odejście Polski od węgla do 2035 roku jest opłacalne, wynika z analizy Enervis

Firma Enervis, która zajmuje się doradztwem w zakresie energetyki i gazu, przeprowadziła analizę związaną z koncepcją odejścia Polski od węgla do 2035 roku.

· 2 min read
Odejście Polski od węgla do 2035 roku jest opłacalne, wynika z analizy Enervis

Polska jest krajem, który zaangażowany jest w wiele działań dotyczących przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Ma też zobowiązania prawne, szczególnie wynikające z podpisania Protokołu z Kioto oraz ramowej konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o zmianie klimatu. Co więcej, Polska jest też krajem członkowskim Unii Europejskiej.

Unia Europejska obecnie prowadzi wzmożone prace nad realizacją europejskich celów klimatycznych w 2020 oraz w 2030 roku, co samo w sobie jest ogromnym wyzwaniem stojącym przez Wspólnotą Europejską. Obecnie pod najsilniejszą presją znajduje się sektor energetycznych w Europie, który ma możliwość dokonania dużej redukcji emisji gazów cieplarnianych przyczyniających się do pogłębiającego się kryzysu klimatycznego nie tylko w Europie, ale też i na świecie.

Firma Enervis, która zajmuje się doradztwem w sektorze energetyki i gazu, opracowała analizę dotyczącą wycofania węgla z energetyki polskiej do 2035 roku. Analiza wskazuje na to, że takie wycofanie jest możliwe technicznie, w pełni wykonalne, bardziej ekonomiczne oraz bezpieczne dla polskiego sektora energetycznego oraz zdecydowanie lepsze niż projekt strategii energetycznej dla Polski, czyli PEP2040.

Zgodnie z danymi przedstawionym w dokumencie firmy, odpowiednia zmiana miksu energetycznego, który jest wspomniany w tekście analizy, doprowadzi do redukcji emisji gazów cieplarnianych pod koniec dekady o ponad 50 procent.

W przeciwieństwie do strategii PEP2040, koszty wycofania węgla są o wiele niższe, gdyż oznaczają oszczędności wynoszące 37 miliardów euro. Tym samym Polska mogłaby pozyskać 1,8 miliarda euro średnich oszczędności rocznie w okresie następnych dwudziestu lat.

Oczywiście rozpoczęcie odchodzenia od węgla nie jest możliwe bez konkretnych zmian w regulacjach prawnych, które powinny w szczególności uwzględnić lądową energetykę wiatrową oraz rozwój zasobów po stronie popytowej (Demand Side Response). Dekarbonizacja polskiej energetyki jest możliwe także bez budowy elektrowni atomowych na obszarze kraju, gdyż należy wziąć pod uwagę rurociąg Baltic Pipe oraz terminal skroplonego gazu w Świnoujściu, które pozwolą wesprzeć dodatkowo transformację energetyczną Polski.

Warto zwrócić uwagę na to, co zauważyli autorzy analizy firmy Enervis. Otóż odejście od węgla w energetyce w Polsce jest problemem przede wszystkim politycznym, w mniejszym zaś stopniu ekonomicznym i technologicznym.

Analiza Enervis dot. odejścia Polski od węgla

Założenia analizy dot. odejścia Polski od węgla


Informacje na wyciągnięcie ręki. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Zapraszamy na nasz profil na Patronite.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO