Odejście Władisława Surkowa

Zmiany personalne przynoszą niespodziewane skutki - Kreml traci najważniejszego stratega, dyrygenta życia politycznego ostatnich lat i twórcę idei "putinizmu".

· 2 min read
Odejście Władisława Surkowa

Zaskakująco kończą się zmiany osobowe w Moskwie. Władisław Surkow, główny strateg Federacji Rosyjskiej, doradca ds. Gruzji i Ukrainy, twórca pojęcia "rosyjskiej wiosny" opuścił szeregi administracji państwowej Federacji Rosyjskiej. Znany biznesmen 25 stycznia zrezygnował z pełnienia funkcji osobistego doradcy Władimira Putina. Jego miejsce zajął zaufany człowiek prezydenta tego kraju, były wicepremier Dmitrij Kozak.

Jak podaje przyjaciel Surkowa i znany politolog Aleksiej Czesnakow, 55-letni polityk uargumentował swoją decyzję "nowym kursem w polityce Kremla wobec Ukrainy". Jednocześnie rzecznik rządu Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow zdementował wieści o odejściu Surkowa i zaznaczył, że żaden oficjalny dekret nie został wydany. Przetasowania w rządzie i otoczeniu prezydenta są częścią większego planu transformacji, obejmujących daleko idącą reformę konstytucji i modyfikację kompetencji organów władz państwowych.

Źródło: The Atlantic


Pojawienie się nowych twarzy w służbach publicznych dotyczących Krymu, Ukrainy i Gruzji niesie nadzieję na poprawę sytuacji w Donbasie, Abchazji czy Osetii Południowej. Jak zwraca uwagę politolog Gleb Pavlovsky w wywiadzie dla Bloomberg:

Odejście Surkowa da Putinowi więcej elastyczności w prowadzeniu polityki wobec Ukrainy.

Źródło: Bloomberg

Następca wieloletniego stratega Moskwy, Dmitrij Kozak, już wcześniej miał styczność z rozgrywkami Federacji Rosyjskiej dotyczącymi państw ościennych. Był on odpowiedzialny m.in. za pomoc finansową dla prorosyjskich republik Noworosji oraz za wymiany jenieckie między stroną ukraińską a rebeliantami, jak i negocjacje gazowe między rządem w Kijowie a Kremlem.

Władisław Surkow wsławił się prowadzeniem ideologicznych intryg Moskwy. W latach 1999 - 2011 pełnił funkcję wiceszefa kancelarii prezydenta Borysa Jelcyna i Władimira Putina. Założył proputinowską organizację "Idący Razem", przekształconą później w młodzieżówkę "Nasi". Stworzył on ideologię suwerennej demokracji, czyli budowę polityki wewnętrznej na mechanizmach demokracji fasadowej oraz dominacji okołokremlowskich środowisk jako siły modernizującej Rosję i przedstawiciela woli narodu w życiu społecznym. W 2014 Surkow stał się głównym architektem "rosyjskiej wiosny", czyli separatystycznego powstania we wschodnich obwodach Ukrainy. Zamieszany był w aferę Surkov leaks, kiedy to ujawniono 2337 e-maili wskazujących na zorganizowanie przez niego celowej destabilizacji Donbasu. Jako doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. Gruzji i Ukrainy miał on ogromny wpływ na geopolityczne wydarzenia ostatnich lat.


Źródła: Bloomberg, TVN24, Biełsat, Interia