Odkryto markery epigenetyczne powiązane z chorobą Alzheimera

Naukowcy pomimo wieloletnich wysiłków nadal nie są w stanie rozwiązać problemu jakim jest choroba, jednak w ostatnim czasie dowiedzieli się o niej dość sporo.

· 2 min read
Odkryto markery epigenetyczne powiązane z chorobą Alzheimera

Zespół naukowców z Brigham and Women's Hospital, Harvard Medical School i Dana-Farber cancer Institute w Stanach Zjednoczonych oraz Shanghai Medical College w Chinach odkrył epigenetyczne markery, które są związane z chorobą Alzheimera. W artykule, który został opublikowany w czasopiśmie naukowym Science Advances badacze i badaczki opisali badanie metylacji w kulturach skóry od pacjentów z chorobą Alzheimera oraz zdrowych.

Wiadomo powszechnie, że naukowcy od lat prowadzą badania i podejmują wiele wysiłku, aby opracować lek na chorobę Alzheimera, jednak do tej pory postęp w badaniach jest niewielki. Mimo to udało się jednak jednej grupie naukowców dowiedzieć czegoś więcej na temat choroby. Już wcześniej wykazano, że Alzheimer nie jest chorobą dziedziczną, a teraz badacze i badaczki uważają, że epigenetyka odgrywa pewną rolę w przypadku tej choroby.

Trendy metylacji w iPSC i NPC i neuronach pochodzących z iPSC w liniach komórkowych WT. Źródło: Science Advances

Badacze i badaczki przeprowadzili badanie dotyczące metylacji DNA, czyli procesu, w którym grupa nukleinowa dodawana jest to nukleotydu DNA. Zmiany, które zaszły nie wpłynęły na zmianę samego kodu genetycznego, jednak doprowadziły do modyfikacji ekspresji genów.

Choroby i różnice rozwojowe w neuronach typu dzikiego i choroby Alzheimera. Źródło: Science Advances

Naukowcy chcąc dowiedzieć się więcej o procesie i znaleźć odpowiedź na pytanie o powiązanie problemów z metylacją z chorobą Alzheimera zebrali pluripotencjalne komórki macierzyste skóry od ochotników, którzy zgłosili się do badania. Część tej grupy stanowiły osoby chore, a część osoby zdrowe. Zespół badaczy i badaczek w dalszej kolejności indukował wzrost komórek macierzystych do komórek nerwowych, a następnie prowadził obserwacje zmian metylacji DNA.

Markery epigenetyczne związane z chorobą Alzheimera. Źródło: Science Advances

Zespół podał informacje, że odkryte modyfikacje jakie nastąpiły oraz porównanie ich z wynikami innego dużego badania klinicznego wykazało, że w 27 regionach genomu nastąpiły zmiany genetyczne. Co więcej, zmiany były specyficzne dla choroby Alzheimera, nie było widocznej żadnej korelacji zmian z wiekiem osób badanych.

Schemat modelu badania. Źródło: Science Advances

Ponadto naukowcom udało się odkryć to, co zostało określone jako "wskazówki'. Chodzi o to, że odkryte przez nich markery mogą prowadzić do wykrycia choroby u znacznie młodszych pacjentów zanim wystąpią objawy choroby.Bądź zawsze na bieżąco ze światem nauki. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO