ONZ do Wielkiej Brytanii: Pozwólcie Assange'owi opuścić ambasadę

Eksperci i ekspertki Organizacji Narodów Zjednoczonych wzywają władze Wielkiej Brytanii, aby pozwolić założycielowi demaskatorskiego portalu WikiLeaks, Julianowi Assange'owi, opuścić ambasadę Ekwadoru w Londynie z gwarancją, że nie zostanie on zatrzymany, ani ekstradowany.

· 2 min read
ONZ do Wielkiej Brytanii: Pozwólcie Assange'owi opuścić ambasadę

Grupa Robocza ONZ ds. Arbitralnych Zatrzymań kolejny raz potwierdziła ustalenia, które opublikowała w lutym 2016 roku mówiące o tym, iż Julian Assange, założyciel i wydawca WikiLeaks, jest osobą bezprawnie zatrzymaną w ambasadzie. Assange obecnie przebywa już w ekwadorskiej ambasadzie ponad sześć lat.

Julian Assange w 2012 roku ubiegał się o azyl polityczny, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie tamtejszy wymiar sprawiedliwości chciał go przesłuchać w ramach śledztwa w sprawie potencjalnych przestępstw seksualnych. Śledztwo to zostało jednak porzucone.

Assange, który jest twórcą demaskatorskiego portalu, który opublikował setki tysięcy tajnych dokumentów rządowych Stanów Zjednoczonych, zaprzeczył stawianym mu zarzutom twierdząc, że oskarżenie było zagrywką, która miała ostatecznie doprowadzić do wydania go amerykańskim służbom, gdzie prokuratorzy chcą postawić mu zarzuty.

Julian Assange przedstawia swoje stanowisko w sprawie azylu politycznego, Londyn 2012. Fot. Lefteris Pitarakis 

Władze Wielkiej Brytanii twierdzą natomiast, że Assange zostanie aresztowany po opuszczeniu ambasady Ekwadoru w Londynie, ale czas jego zatrzymania nie przekroczy sześciu miesięcy. Jeszcze w czerwcu Alan Duncan, brytyjski minister spraw zagranicznych, powiedział, że Assange będzie traktowany w sposób należyty i humanitarny.

Najwyższy czas, aby pan Assange, który zapłacił już wysoką cenę za pokojowe korzystanie z prawa do wolności opinii, wypowiedzi i informacji oraz promowanie prawa do prawdy w interesie publicznym, odzyskał swoją wolność - powiedzieli eksperci i ekspertki Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Prawnicy założyciela WikiLeaks powiedzieli, co zresztą jest prawdą, że praca jaką wykonywał w ramach WikiLeaks była i nadal jest szczególnie ważna dla wolnych, niezależnych mediów, a także wolności słowa.

Co więcej, ekspertki i eksperci ONZ zwrócili uwagę na to, iż obawiają się o stan zdrowia Assange'a, w tym zdrowia psychicznego. Pozbawienie wolności, zdaniem ekspertów i ekspertek ONZ, może bowiem przyczynić się do powstania i rozwoju wysokiego poziomu lęku.

Władze Ekwadoru wprowadziły w październiku bieżącego roku nowe regulacje prawne, które wymagają od Juliana Assange'a rutynowych badań lekarskich. Przepisy te zostały wprowadzone po tym, jak twórca WikiLeaks nie był w stanie uzyskać pomocy medycznej, której potrzebował. Przepisy dodatkowo nakazały mu opłacanie rachunków za opiekę zdrowotną.

Julian Assange pozwał Ekwador uważając, iż nowe przepisy naruszają jego podstawowe prawa. Ekwadorski sąd podtrzymał jednak orzeczenie, w którym oddalony został pozew Assange'a.


Jesteśmy głosem tych, których próbuje się uciszyć. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.