ONZ ostrzega, że jedzenie będzie bardzo drogie w wyniku zmian klimatycznych

Międzyrządowy Panel Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu opublikował raport, z którego wynika, że światowe zasoby żywności znajdują się na krawędzi katastrofy z powodu zmian klimatycznych.


ONZ ostrzega, że jedzenie będzie bardzo drogie w wyniku zmian klimatycznych

W niedawno opublikowanym raporcie Międzyrządowego Panelu Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, nad którym pracowało ponad 100 ekspertów, można znaleźć informacje o tym, że zmiany klimatu wpływają w sposób negatywny na produkcję żywności na całym świecie. Problem ten, co gorsza, będzie sie dalej pogłębiał, jeżeli temperatura na całym globie ziemskim będzie nadał rosła. Specjaliści zaznaczyli jednak, że nie jest jeszcze za późno, by uniknąć całkowitej katastrofy żywieniowej.

Według autorów raportu, produkcja żywności jest coraz trudniejsza z powodu większej liczby susz, pożarów, powodzi, fali upałów oraz odwilży wiecznej zmarzliny. Do tego dochodzą rosnące ilości dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze, które dodatkowo obniżają jakość produkowanej żywności. Oznacza to, że ludzkość zmierza w stronę przyszłości, w której będzie mniej dostępnej żywności, a tym samym będzie ona zdecydowanie droższa.

Niektórzy eksperci są zdania, że nadal możliwe jest uniknięcie katastrofy związanej z produkcją żywności, jeżeli zostaną podjęte konkretne działania.

Pamela McElwee, współautorka raportu ONZ, powiedziała, że można nadal podjąć wiele działań, które "są dla nas dostępne".

Niektóre z tych rozwiązań wymagają uwagi, wsparcia finansowego — powiedziała McElwee.


Alternatywa popiera walkę ze zmianami klimatu i globalnym ociepleniem. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO