Opozycja razem, czyli o Koalicji Polskiej

Dopiero co usłyszeliśmy o nowym projekcie politycznym Biedronia czy Koalicji Europejskiej, a już zza horyzontu wychyla się... Koalicja Polska, czyli sojusz .N i PSL.


Opozycja razem, czyli o Koalicji Polskiej

W ostatnich dniach, w polskiej polityce działo się naprawdę sporo, a szczególnie po stronie opozycji. Mogliśmy usłyszeć o oficjalnym powstaniu Wiosny – partii Biedronia i ogłoszenia jej programu, ale co politycznie ważniejsze, również o deklaracji stworzenia Koalicji Europejskiej, której przyklasnęło PO czy byli premierzy z ramienia SLD, choć sama partia nie ogłosiła jeszcze konkretnej strategii działania. Jak mówili komentatorzy, chodziło głównie o to, by Schetyna mógł pochłonąć wszelkie mniejsze stronnictwa i zmusić je do przychylności jego pomysłowi. Co ciekawe jednak – .Nowoczesna nie dostała nawet zaproszenia, a PSL miało się jeszcze zastanawiać. Teraz okazuje się, że te dwa ugrupowania postanowiły stworzyć coś innego – Koalicję Polską.

Dziś (4 lutego) odbyła się właśnie konferencja prasowa, na której Władysław Kosiniak-Kamysz, Katarzyna Lubnauer i Elżbieta Bińczycka – liderzy kolejno PSLu, Nowoczesnej i Unii Europejskich Demokratów zapowiedzieli, że planują stworzyć sojusz, który ma zawalczyć przede wszystkim w wyborach parlamentarnych. Nie wykluczono udziału tych partii w wyborach do PE, ale zaznaczono, że nie jest to główny ich cel, że Polacy oczekują dużo więcej.

Mimo tego, że póki co za projektem stoją tylko wyżej wymienione środowiska to nie jest wykluczone, że dołączą jeszcze inni. Co prawda samą nazwę nowego projektu politycznego można by odczytać jako kąśliwość wobec Platformy Obywatelskiej, ale ci otwarcie powiedzieli, że chodzi o ogólnopolskie porozumienie zwolenników Polski demokratycznej, zielonej, nowoczesnej i europejskiej. Zapraszają wszystkich, którzy te wartości szanują i traktują na serio.

Czy coś z tego wyjdzie? Trudno powiedzieć. Sama .Nowoczesna ledwo się trzyma; można powiedzieć, że leży sobie pod progiem, ale jak widać – działa i walczy o pozycję w opozycji. Trzeba też przyznać, że pojawiają się tu nowe pytania o przyszłość obozu anty-PiS – a przede wszystkim kwestia tego jak zachowa się Biedroń, Zandberg, Czarzasty czy Schetyna. Cóż, zapewne już niedługo się dowiemy.


Rzeczowo o polityce i społeczeństwie. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE MEDIA