Opozycja umacnia się przez podział, czyli Robert Biedroń i Ryszard Petru

Ostatnie miesiące 2018 roku można śmiało nazwać polityczną burzą. Wyniki wyborów, przesłuchanie Donalda Tuska, korupcja w Komisji Nadzoru Finansów oraz dwie kolejne partie dzielące opozycję.

· 2 min read
Opozycja umacnia się przez podział, czyli Robert Biedroń i Ryszard Petru

Ostatnie miesiące 2018 roku można śmiało nazwać polityczną burzą. Wyniki wyborów, przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie afery Amber Gold, korupcja w Komisji Nadzoru Finansów oraz, co najważniejsze, deklaracje założenia dwóch nowych ugrupowań politycznych. Obie partie działać będą w opozycji do Prawa i Sprawiedliwości.

„Projekt, który zmieni oblicze polskiej polityki.”

Tak swoją przyszłą partię określa Robert Biedroń. W chwili obecnej niewiele wiadomo jaki program będzie miało to ugrupowanie. Można jednak wysnuć pewne wnioski po poglądach Roberta Biedronia i jego współpracowników.  

Rzeczą pewną jest, iż to ugrupowanie będzie progresywne, wspierające środowiska LGBT. Do tego, po działalności Roberta Biedronia w Słupsku, zapewne sprawy ochrony środowiska też będą istotnym punktem programu. Nie można zapomnieć o parytetach, o których często jest mowa podczas spotkań.  

Zagadką pozostaje cały czas program gospodarczy, ale tu też można wysnuć wnioski z tego, jakimi ludźmi otacza się Robert Biedroń. Ostatnio do mediów trafiła informacja, iż Krzysztof Gawkowski będzie budował struktury partii ustępującego prezydenta Słupska. Nowy współpracownik to były członek SLD, który piastował funkcję wiceprezesa w tejże partii. Widząc to można dojść do wniosku, że partia Roberta Biedronia będzie chciała stworzyć raczej państwo opiekuńcze niż wolnorynkowe.  

W chwili obecnej można tylko dywagować w którą stronę pójdzie Robert Biedroń ze swoim ugrupowaniem. Wszystkiego dowiemy się już trzeciego lutego na konwencie inauguracyjnym.  

Nowoczesna v2?

W weekend Ryszard Petru ogłosił założenie nowej formacji politycznej o nazwie Teraz. Owa informacja wywołała falę negatywnych uczuć wśród polityków oraz internautów.  

Ryszard Petru określa swój twór jako uzupełnienie opozycji. Współzałożycielka Joanna Scheuring-Wielgus zadeklarowała, że partia Teraz nie zamierza konkurować z innymi partiami opozycji. Ugrupowanie ma opowiadać się za niskimi podatkami, wykluczeniem zamożnych z programu „500 plus” oraz wysokimi emeryturami przy jednoczesnym zwiększeniu wieku emerytalnego.  

Wielu czołowych polityków opozycji krytykuje Ryszarda Petru za dzielenie opozycji, zaś internauci wyśmiewają nową partię. Po wyborach samorządowych poruszyłem temat możliwych wyników wyborów parlamentarnych szukając prawdziwego zwycięzcy wyborów samorządowych. Teraz szala zwycięstwa znowu zaczyna przechylać się na stronę Prawa i Sprawiedliwości.  

Każde nowe ugrupowanie, które dziś powstaje po stronie opozycji, wywołuje jedynie uśmiech na twarzy Jarosława Kaczyńskiego. Myślę, że na Nowogrodzkiej strzelają korki od szampana. - Rzecznik Nowoczesnej, Paulina Hennig-Kloska dla Wirtualnej Polski.

Wybory zbliżają się wielkimi krokami, lecz z każdym dniem, ich wynik jest coraz bardziej niepewny. Wszystko jeszcze może się zdarzyć w ciągu tych kilkunastu miesięcy...


Poznawaj różne opinie. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read
Progresywizm vs konserwatyzm | Debata
· 1 min read