Orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy: czeka nas energetyczna rewolucja?

Czy rozpoczyna się nowa era dla Polski?

· 1 min read
Orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy: czeka nas energetyczna rewolucja?

W poniedziałek 4 maja 2020 roku Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił orędzie. Poranna przemowa dotyczyła rozpoczęcia budowy gazociągu Baltic Pipe. –  Ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach faktycznie poprzez konkretne prace budowlane – ogłosił.

– Jeżeli mówimy o pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, jeżeli mówimy o pełnym uniezależnieniu Polski, jako odbiorcy od Rosji, to właśnie jest ten milowy krok do tego uniezależnienia – powiedział podczas przemówienia Andrzej Duda.

Mapa projektu Baltic Pipe. Źródło: portalmorski.pl, GAZ-SYSTEM S.A.

– Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, czyli tego słynnego gazociągu, który biegnie najpierw z szelfu norweskiego do Danii, a następnie właśnie poprzez Danię i z Danii do Polski, na nasze wybrzeże, do Trzęsacza, gdzie będzie z Morza Bałtyckiego ten gazociąg wychodził – stwierdził.

Równocześnie włoska spółka Saipem ogłosiła, że będzie odpowiedzialna za wykonanie podwodnej części gazociągu. Kontrakt podpisany z polskim przedsiębiorstwem GAZ-SYSTEM S.A. opiewa na ponad 280 milionów Euro.

Baltic Pipe to projekt budowy rurociągów gazowych o przepustowości ponad 10 miliardów m³ rocznie. Jest to strategiczna inwestycja, która stanowi główną część planu dywersyfikacji dostaw gazu oraz uniezależnienia się energetycznego od Federacji Rosyjskiej. Surowiec będzie sprowadzany z morskich złóż Norwegii, gdzie swoje koncesje posiada m.in. PGNiG.


Źródła: Kancelaria Prezydenta RP, saipem.com, Polsat News, Fakt24.pl


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO